wymiana kopciuchów w warszawie

Co z kopciuchami w stolicy?

Pozostało 35 dni na wymianę starych kopciuchów na terenie Mazowsza. Termin ten mija już 31 grudnia 2022 roku. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego przypomnieli o tym na słynnym liczniku, który mieści się przy skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. Z podanych informacji wiadomo, że na terenie Warszawy pozostało jeszcze 5852 przestarzałych źródeł ogrzewania. 

Słynny licznik w Warszawie przedstawia nie tylko aktualny poziom zadłużenia publicznego, ale również pozostałą liczbę kopciuchów w stolicy. Do 23 listopada figurowało na nim 7500 przestarzałych źródeł ogrzewania. Liczba ta zmieniła się podczas organizowanego przez Polski Alarm Smogowy wydarzenia, na którym zaktualizowano liczbę do 5852. Urząd m.st. Warszawy zapewnia jednak, że liczba ta z pewnością jeszcze ulegnie zmniejszeniu. W obecnej realizacji bowiem jest 1615 umów lub wniosków o wymianę źródła ciepła na bardziej przyjazne środowisku. 

Liczba pieców, które nie spełniają wymogów, przełożona na dzielnice dotyczy w największej liczbie Wawra, gdzie do wymiany pozostało 1667 pieców. Natomiast najbardziej ekologiczną dzielnicą pod względem źródeł ciepła jest Ochota z 12 piecami niespełniającymi wymogów. 

Dotacje od miasta na wymianę kopciuchów 

Jak wspomina Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – Piotr Siergiej, nadal po odliczeniu wszystkich złożonych wniosków pozostaje w Warszawie około czterech tysięcy pieców do wymiany. Apeluje przy tym o skorzystaniu z przygotowanych przez miasto dotacji, ponieważ otrzymać można wsparcie nawet do kilkunastu tysięcy złotych na dom. Szczególnie że na wymianę kotłów pozostało mało czasu. 

Do końca 2022 roku mieszkańcy mogą się starać o miejską dotację, która pokrywa 70% dofinansowania. Gospodarstwa domowe, które nie przystosują się do wymiany zanieczyszczających powietrze kotłów liczyć się muszą, że grozi im grzywna lub mandat.