Dieta a pizza – czy pizza może być zdrowym daniem?

To dylemat niejednego miłośnika tego włoskiego przysmaku. Planujesz „wycinkę”, ale nie wyobrażasz sobie rozstania z pizzą? Na szczęście da się to pogodzić! Podstawą właściwie skomponowanej diety jest różnorodność i właściwy bilans kaloryczny.

Słowo „dieta” jest we współczesnym świecie odmieniane przez wszystkie przypadki. Możemy być na diecie lub tylko na diecie bywać. Możemy z diety wykluczać wyłącznie gluten czy laktozę lub wszystkie produkty odzwierzęce. No i możemy stosować dietę redukcyjną, która chyba najmocniej ze wszystkich kojarzy się z pojęciem tytułowej „diety”.

Tymczasem dieta to nic innego, jak indywidualnie zaprojektowany sposób odżywiania, który powinien w 100% zaspokajać zapotrzebowanie Twojego organizmu na poszczególne składniki oraz zapewniać optymalny dla Ciebie bilans kaloryczny. Kluczem do sukcesu diety redukcyjnej jest ujemny bilans kaloryczny, który jednak nie musi wiązać się z odejmowaniem sobie od ust pizzy!

Jak podejść do diety i pizzy? Wyjaśniamy to kęs po kęsie.

Nie taka pizza zła, jak ją opisują!

Jesteśmy gorliwymi obrońcami dobrego jedzenia, czyli takiego, które jest przygotowywane z wysokiej jakości, świeżych składników i w oparciu o sprawdzone receptury.

Włoska pizza jest jednym z tych dań, które można serwować na dziesiątki sposobów, ale zawsze z zachowaniem najwyższych standardów i tradycyjnych przepisów. Okrągłe ciasto z odpowiednio skomponowanymi dodatkami może być idealnie sycącym i pełnowartościowym posiłkiem.

Jakie inne danie zapewni Ci równocześnie węglowodany, białka i tłuszcze oraz witaminy? Twój kawałek pizzy może dostarczyć Ci wszystkie makro i mikroskładniki, czego najlepszym dowodem jest choćby ta najbardziej kontrowersyjna z pizzowej rodziny – pizza hawajska.

Pizza a dieta redukcyjna – to może się udać!

O wartości odżywczej i kalorycznej pizzy będzie decydował skład konkretnego dania oraz sposób jego przygotowania. Możesz w tej kwestii zdać się na sprawdzoną pizzerię z włoskimi korzeniami lub zabrać się za samodzielną produkcję.

Jesteś na diecie redukcyjnej? Możesz pozwolić sobie na 2 lub 3 kawałki średniej pizzy w ramach obiadu lub sycącej kolacji. W ten sposób dostarczysz organizmowi około 500-800 kcal, które mogą pokryć 20-30% dziennego zapotrzebowania.

Tutaj wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego i wartości zaplanowanego bilansu ujemnego.

W Warszawie i Olsztynie wyśmienitą włoską pizzę przygotowywaną w oparciu o specjalnie wyselekcjonowane składniki i prawdziwe włoskie receptury zjesz między innymi w pizzeriach San Giovanni.

Z długiego menu wybierz pizzę z „lżejszym” składem – bez boczku, salami, kiełbasy i tłustych czterech serów. W Twoją dietę smacznie wkomponuje się pizza z kurczakiem, tuńczykiem lub owocami morza.

Domowa pizza – masz pełną kontrolę nad składem i kalorycznością!

Stawiasz na pizzę DIY? Sprawdź, jak możesz odchudzić i podnieść wartość odżywczą włoskiego dania!

Ciasto pizzy – jakie mąki wybrać, aby zwiększyć wartość odżywczą?

Spód pizzy to przede wszystkim węglowodany, które są źródłem około 50-60% kcal we włoskim daniu. Decydując się na samodzielne przygotowanie pizzy, możesz sięgnąć po pełnoziarnistą mąkę, która będzie zdrowszym i wartościowszym odżywczo zamiennikiem tradycyjnej mąki pszennej.

Mąki pełnoziarniste przygotowuje się z nieoczyszczonych ziaren, dzięki czemu zawartość składników mineralnych (przede wszystkim fosforu, magnezu, żelaza i cynku) jest w nich zdecydowanie wyższa. Do zrobienia sprężystego ciasta na pizzę najlepiej sięgnąć po mąkę razową typ 2000 lub 1850.

Sos pomidorowy – jakie alternatywy stosować, aby zmniejszyć kaloryczność?

Bezpośrednio na pizzy ląduje sos. Jeśli liczysz kalorie, zadbaj o to, by nie był to keczup (w większości z nich jest mnóstwo cukru), sos śmietanowy czy beszamelowy.

Najprostszym sposobem na ekspresowe odchudzenie pizzy bez utraty walorów smakowych jest sięgnięcie po sos pomidorowy, ale wyłącznie taki, który został przygotowany w 100% z pomidorów.

W tej roli sprawdzą się również dobrej jakości pomidory z puszki, które wystarczy zblendować i doprawić do smaku odrobiną soli, czosnku i pieprzu ziołowego.

Sprawdź również informacje o światowym dniu pizzy: https://pizzeriasangiovanni.pl/miedzynarodowy-dzien-pizzy/

Farsz pizzy – jakie składniki wybrać, aby pizza była zdrowsza?

Czas na wykończenie pizzy, czyli skomponowanie składników, które umieścisz na cieście posmarowanym sosem. Większość żółtych serów jest bardzo tłusta i bardzo kaloryczna. Jeśli nie wyobrażasz sobie pizzy bez sera, postaw na lżejszą i zdrowszą alternatywę w postaci mozzarelli, która jest używana w klasycznej Marghericie.

Zrezygnuj z tłustych szynek, boczku, salami i wiejskiej kiełbasy. Ujemny bilans kaloryczny uratujesz sięgając po chude wędliny drobiowe, gotowanego bądź pieczonego kurczaka (pokrojonego w kostkę lub paski), drobiową kiełbasę albo krewetki.

Dodatków warzywnych nie musisz liczyć! Ich wartość kaloryczna jest niewielka, dlatego nie będą miały znaczącego wpływu na bilans kaloryczny dania.

Podsumowanie

O tym, czy akcja pod hasłem „dieta a pizza” będzie udana, decyduje wybór odpowiedniej pizzerii lub wzięcie spraw w swoje ręce.

Włoska pizza może być wartościowym źródłem substancji odżywczych i dobrze wkomponowywać się nawet w dietę redukcyjną! Warunkiem jest dopasowanie wielkości i kaloryczności posiłku do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, uwzględniającego ujemny bilans energetyczny. Smacznego!