Przewóz drogowych rzeczy- jak zrobić to zgodnie z prawem

Prawo jazdy jest dzisiaj uprawnieniem niezbędnym w przypadku większości zawodów. Warto wiedzieć, że do przewozu drogowego rzeczy czy osób konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. C. Czym właściwie jest przewóz drogowy rzeczy i czy warto posiadać do niego uprawnienia?

Czym jest przewóz drogowy rzeczy?

Przewóz drogowy rzeczy obejmuje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu rzeczy pojazdami samochodowymi. W rzeczywistości, przewóz drogowy rzeczy może mieć charakter zarobkowy bądź niezarobkowy, wykonywany na potrzeby własne. Bez względu na swój charakter, przewóz drogowy rzeczy wymaga spełnienia odpowiednich warunków, przede wszystkim z zakresu posiadanych przez kierowcę uprawnień.

Jakie uprawnienia są potrzebne, by podjąć się przewozu drogowego rzeczy?

Aby móc przewozić rzeczy w sposób zgodny z prawem, konieczne jest posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi. Podstawą jest prawo jazdy kat. C, obejmujące uprawnienia do prowadzenia pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony z wykluczeniem autobusów. Aby móc zdobyć tego rodzaju uprawnienia, konieczne jest ukończenie 21. roku życia. Konieczne jest także posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego poświadczającego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Więcej na temat prawa jazdy kat. C znajdziecie Państwo tutaj: https://gsszkolenia.pl/prawo-jazdy/kategoria-c/. Przewóz drogowy rzeczy jest możliwy także w przypadku posiadania prawa jazdy kat. C+E. Jest to prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem ciężarowym z przyczepą. Warunki jego uzyskania są takie same, jak w przypadku prawa jazdy kat. C, warunkiem uzyskania kat. C+E jest jednak posiadanie prawa jazdy kat. C. Więcej informacji na temat prawa jazdy kat. C+E znajdziecie Państwo tutaj: https://gsszkolenia.pl/prawo-jazdy/kategoria-ce/.

Czy warto posiadać prawo jazdy kat. C?

Uzyskanie prawa jazdy kat. C bardzo często uznawane jest jako niezawodny sposób podniesienia swoich zawodowych kwalifikacji. O ile prawo jazdy kat. B jest już dziś właściwie standardem, o tyle kat. C wciąż pozostaje dodatkowym atutem w CV. Posiadanie tego rodzaju uprawnień to szansa na ciekawe formy zatrudnienia. Możliwe jest podjęcie pracy w spedycji, dystrybucji żywności czy np. w firmie budowlanej. Możliwości jest całe mnóstwo. Egzamin na prawo jazdy kat. C obejmuje część teoretyczną i praktyczną, a poprzedza je kurs w wybranej szkole jazdy. Więcej informacji na temat zalet posiadania prawa jazdy kat C znajdziecie Państwo tutaj: https://haloursynow.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/21947_prawo-jazdy-kategorii-c-czy-warto-je-miec.html.