Dwudziesta odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" wkracza na scenę miasta

W tym roku, świętowanie kultury żydowskiej przez Festiwal Warszawa Singera nabiera szczególnego znaczenia ze względu na okrągłą, dwudziestą rocznicę tego wielokulturowego wydarzenia. Zgodnie z kalendarzem, festiwal zostanie zainaugurowany 26 sierpnia i obejmie w swoim programie ogromne spektrum wydarzeń kulturalnych – łącznie ponad 150 różnorodnych punktów.

Festiwal, którego nazwa pochodzi od sławnego żydowskiego laureata Nagrody Nobla, Izaaca Beshevisa Singera, stanowi istotny element warszawskiego kalendarza kulturalnego. Jest to event celebrujący bogactwo i różnorodność żydowsko-polskiej tradycji poprzez różne formy artystyczne, takie jak spektakle teatralne, koncerty muzyczne czy taneczne zabawy. Działalność Fundacji Shalom, która trwa już od 35 lat, gwarantuje jednocześnie utrzymanie atmosfery dawnej, wielokulturowej Warszawy – miasta pełnego życia. Kluczowymi wartościami przewodnimi festiwalu są tolerancja, otwartość, życzliwość i poczucie wspólnoty.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 19:30 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Głównymi gwiazdami inauguracyjnego koncertu będą Noa oraz Anna Maria Jopek. Wśród muzycznych atrakcji przewidziano również występy takich artystów jak Leszek Możdżer czy Aga Zaryan. Nie zabraknie również reprezentantów kultury żydowskiej, w tym zespołu Light In Babylon. Przed ich koncertem odbędzie się tradycyjna szabatowa kolacja – to wyjątkowe wydarzenie jest zaplanowane na 1 września na placu Grzybowskim i zaadresowane do wszystkich mieszkańców Warszawy i nie tylko.

Tegoroczne obchody Festiwalu Warszawa Singera mają specjalny wymiar ze względu na jubileuszowy charakter – obchodzone jest także 55-lecie pracy artystycznej Gołdy Tencer. To właśnie ta wieloletnia artystka jest założycielką Fundacji Shalom oraz organizuje Festiwal od jego początków, czyli od dwudziestu lat. W ramach części teatralnej festiwalu zaprezentowany zostanie między innymi spektakl „Pieśni Getta”, którego reżyserią zajmuje się Gołda Tencer. Dodatkowo, Teatr Żydowski przedstawi swoje najciekawsze produkcje, w tym „Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse” – opowieść o życiu i twórczości popularnej wokalistki.