Dziedzictwo Warszawy odzyskuje blask dzięki konserwatorskim inwestycjom

Podczas ósmej edycji „Warszawskich Konserwacji” – spacery śladem odrestaurowanych zabytków, które zdobyły finansowe wsparcie m.st. Warszawy, uczestnicy dowiedzą się m.in. jak skutecznie konserwować przerdzewiałe żeliwo, jak odpowiednio pielęgnować piaskowcowe płyty, czy jak ocalić freski na tynku podatnym na zniszczenia. Wśród tematów poruszanych pojawią się także zagadnienia związane z wydobyciem pierwotnej barwy drewna pokrytego wieloma warstwami farby oraz znaczenie umiejętności kaligraficznych w pracy konserwatorskiej.

Jak co roku, zwiedzanie zaplanowane jest w 8 lokalizacjach, obejmując różne zabytki i ich historie. Podczas spaceru będzie można podziwiać odrestaurowane obiekty warszawskie, które odzyskały swój pierwotny blask dzięki remontom przeprowadzonym w 2023 roku przy wykorzystaniu miejskich dotacji wynoszących prawie 14,5 mln zł. Podczas eksploracji zabytków uczestnicy będą miały okazję słuchać opowieści konserwatorów o swojej pracy oraz odkrywać miejsca, które na co dzień są niedostępne. W programie m.in. malowidła Jerzego Nowosielskiego w cerkwi na Woli oraz odwiedziny aż trzech cmentarzy: prawosławnego i dwóch ewangelickich – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Prace konserwatorskie były przeprowadzone na elewacjach, dachach, wnętrzach budynków mieszkalnych i sakralnych oraz cmentarzach. Najważniejsze z nich zostaną zaprezentowane podczas „Warszawskich Konserwacji”. Na spacerze będą również obiekty remontowane wcześniej lub przez kilka lat ze względu na ich rozmiar czy koszt (np. kamienica przy ul. Barskiej 5). W wydarzeniu wezmą udział zarówno konserwatorzy zabytków, jak i właściciele lub administratorzy obiektów.

„Warszawskie Konserwacje” to inicjatywa Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Spacer odbędzie się 20 kwietnia 2024 roku, w lokalizacjach takich jak kamienica z lat 30. i 40. XX wieku przy ul. Boya-Żeleńskiego 4, kościół św. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Grójeckiej 38 z malowidłami Heleny i Lecha Grześkiewiczów z lat 40. XX wieku czy kamienica z lat 1925-1930 na ul. Barskiej 5.

Od 2004 roku m.st. Warszawa nieprzerwanie przyznaje dotacje na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkach, do tej pory stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel 244 358 627 zł (włączając rok 2024). W 2023 roku miasto przyznało dotacje na 93 zadania (dotacje i refundacje) w obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz ujętych w gminnej ewidencji. Łączna kwota przeznaczona na ten cel wyniosła prawie 14,5 mln zł.