Ekspozycja "Rok pod kreską" – satyryczne spojrzenie na 2023 rok w Muzeum Karykatury

Przedstawiamy szereg wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, zinterpretowanych przez pryzmat satyrycznych rysunków na najnowszej wystawie w Muzeum Karykatury, zatytułowanej „Rok pod kreską”. Ekspozycja daje możliwość obserwowania, jak różni artyści-karykaturzyści postrzegali i przedstawiali wydarzenia z 2023 roku.

Wystawa prezentuje zarówno twórczość publikowaną w prasie, jak i twórczość dostępną online. Znajdą się tu prace tych, którzy zdobywali doświadczenie jako karykaturzyści od lat, ale również młodych adeptów tego gatunku, którzy prezentują swoje talenty za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wybór prac był oparty na przeglądzie źródeł medialnych, zarówno tych tradycyjnych jak i cyfrowych.

Organizatorom wystawy zależało na ukazaniu różnorodności punktów widzenia na polską rzeczywistość, choć nie tylko. Wszystkie prezentowane prace miały swoje debiuty w 2023 roku i komentują zarówno naszą codzienność, naszą tożsamość i otaczający nas świat, jak i konkretne wydarzenia.

Na wystawie można zobaczyć prace takich artystów jak: Mirosław Andrzejewski, Andrzej rysuje, Grzegorz Bąkowski, Bartłomiej Bielniak, Mirosław Hajnos, Paweł Kuczyński, Janek Koza, Władysław Kuczka, KURY, Goorsky, Melon, Bartosz Minkiewicz, Marek Mosor, MrDonk&DrFish, Paplalala, Piotr Rajczyk, Polska Mistrzem Polski, Henryk Sawka, Mirosław Stankiewicz, Ola Szmidy, Paweł Wakuła, Tomasz Wilczkiewicz, vontrompka, Przemysław Zamoyski oraz smutne historie spisane na kacu i tanim papierze.

Dodatkowo ekspozycja zawiera specjalny dział poświęcony twórczości Andrzeja Dudzińskiego – artysty satyryka i grafika – który odszedł od nas w 2023 roku. Za aspekty wizualne wystawy odpowiada Ernesto Gonzales – twórca komiksów i ilustrator.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 lutego do 10 marca 2024 roku.