Trzy osoby zatrzymane na Bemowie pod zarzutem oszustwa w dziedzinie wynajmu nieruchomości

Funkcjonariusze działu śledczego z warszawskiego Bemowa zatrzymali trzy osoby, które są podejrzane o przestępstwa polegające na fałszywym wynajmowaniu mieszkań. Wstępne informacje mówią o małżeństwie, które korzystało z jednej z internetowych platform ogłoszeniowych do publikowania ofert wynajmu nieruchomości. Po otrzymaniu zaliczek od potencjalnych najemców, sprawcy przestępczego procederu „znikali” z radaru. Dodatkowo, matka mężczyzny jest podejrzewana o współudział w tych nielegalnych praktykach. Osoby te usłyszały już oficjalne zarzuty a cała sprawa jest w toku.

Policjanci po długim śledztwie zdołali „wytropić” i zatrzymać małżeństwo podejrzane o oszukiwanie osób szukających mieszkań do wynajęcia. Zebrane dowody sugerują, że oskarżeni podszywali się pod pracowników agencji zajmującej się wynajmem nieruchomości i umieszczali na portalu internetowym fałszywe ogłoszenia dotyczące oferty wynajmu lokali. Kiedy pojawiali się chętni, podejrzani prosili o przelanie określonej kwoty na konto, tłumacząc, że jest to zaliczka na przyszłą umowę najmu. Policja ustaliła, że matka mężczyzny również brała udział w tych oszustwach.

Po otrzymaniu pieniędzy, osoby poszukujące mieszkań miały możliwość kontaktu z kobietą, która telefonicznie udzielała informacji o byciu właścicielką wynajmowanych lokali. Po uzgodnieniu terminu oglądania mieszkania, nieoczekiwanie informowała, że ogłoszenie jest już nieaktualne. Wszyscy trzej sprawcy znikali bez śladu, a pokrzywdzeni zostawali bez pieniędzy i mieszkania.

Funkcjonariusze prowadzący śledztwo w tej sprawie zidentyfikowali kilka ofiar tego procederu. Wiadomo już, że liczba osób, które straciły swoje pieniądze w ten sposób, jest znacznie większa.

Wszyscy trzej podejrzani zostały zatrzymani w miejscowości podwarszawskiej. Po zebraniu dowodów przez policję, 30-letnia kobieta i 38-letni mężczyzna usłyszeli zarzuty oszustwa, wykonanego wspólnie i za porozumieniem. Z kolei 71-letnia kobieta odpowiedzieć będzie za pomocnictwo w oszustwach. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja apeluje do wszystkich, którzy padli ofiarą tego mężczyzny, aby zgłosili ten fakt na adres e-mailowy dyżurnego Komisariatu Policji Warszawa Bemowo: [email protected]. Funkcjonariusze ostrzegają jednocześnie wszystkich, którzy szukają mieszkania do wynajęcia, aby zawsze sprawdzali autentyczność dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania danym lokalem oraz tożsamość ogłoszeniodawcy. Nie powinno się również przekazywać pieniędzy, jeśli mamy uzasadnione podejrzenia co do legalności takiej transakcji. W takich przypadkach należy natychmiast powiadomić policję.