Hulajnogi elektryczne dla dorosłych – na co zwrócić uwagę?

Hulajnogi elektryczne to nowoczesne urządzenia, które zyskały w ostatnich latach dużą popularność, szczególnie wśród mieszkańców miast. Te ulepszone wersje dobrze znanych dziecięcych zabawek wyposażone są w niewielki silnik elektryczny o dość pokaźnej mocy, który całkowicie wspomaga użytkownika podczas jazdy i nie wymaga od niego żadnego wysiłku.

Hulajnogi elektryczne to nowoczesne urządzenia, które zyskały w ostatnich latach dużą popularność, szczególnie wśród mieszkańców miast. Te ulepszone wersje dobrze znanych dziecięcych zabawek wyposażone są w niewielki silnik elektryczny o dość pokaźnej mocy, który całkowicie wspomaga użytkownika podczas jazdy i nie wymaga od niego żadnego wysiłku. Dostępne w sklepach z hulajnogami elektrycznymi modele są mocno zróżnicowane pod kątem technicznym i stylistycznym, dzięki czemu każdy może wybrać pojazd odpowiedni dla siebie. Na jakie parametry warto więc zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej?

Najważniejsze kwestie przy wyborze hulajnogi elektrycznej

Każdy sklep z hulajnogami elektrycznymi w Polsce i za granicą oferuje szeroką gamę modeli pojazdów, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, by dopasować urządzenie do swoich potrzeb i oczekiwań. Podstawową kwestią będzie tutaj wielkość kół i rodzaj opon. Najlepszym wyborem mogą okazać się możliwie jak największe opony bezdętkowe – tego typu koła zapewniają bowiem maksymalny komfort jazdy, stabilność i mniejszą awaryjność, jednocześnie umożliwiając pokonywanie różnych przeszkód, takich jak krawężniki czy nierówności. Przy wyborze hulajnogi z napędem elektrycznym nie można również zapominać o baterii i jej pojemności, która ma bezpośrednie przełożenie na zasięg urządzenia. Większość modeli wyposażonych jest w akumulator, który pozwala na przejechanie około 20 km, ale dostępne są też hulajnogi elektryczne, na których można przejechać nawet 35 km. Warto tutaj podkreślić, że im większy akumulator, tym większy zasięg i wydajność pojazdu. 

W co powinna być wyposażona hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga z napędem, podobnie jak rower elektryczny i każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych, jest objęty przepisami prawnymi. Przede wszystkim maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi 20 km/h i musi ona być dostosowana do prędkości pieszych. Ponadto, każde urządzenie powinno być wyposażone w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, jedno odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu i lampę odblaskową barwy żółtej lub białej. Hulajnogi elektryczne muszą także posiadać sprawny hamulec, sygnał ostrzegawczy, numer rozpoznawczy, identyfikator w postaci kodu graficznego oraz podpórkę, która umożliwia stabilne ustawienie pojazdu na podłożu.