Jak pozbyć się pluskiew z domu? Czy domowe sposoby wystarczą?

Pluskwy odżywiają się krwią człowieka – w miejscu żerowania pozostawiają często bolesne oraz swędzące ślady. Ich obecność w domu jest uciążliwa, jednak z uwagi na charakterystyczny tryb życia i rozmiary pluskiew, bardzo trudno je wytępić. Zobacz, czy masz szansę w tej walce!

Dlaczego zwalczanie pluskiew jest trudne?

Pluskwy sprawnie przemieszczają się między lokalami. Można je też łatwo przenieść do domu. Czasami wystarczy pobyt w hotelu, podróż autobusem lub pociągiem, przebywanie na przystanku czy skorzystanie z ławki na dworcu, a nawet zakup używanej odzieży.

Szkodniki szybko dają o sobie znać, dotkliwie gryzą skórę i powodują dyskomfort w miejscu ukąszenia. Nie każdy jednak wie, jak pozbyć się pluskiew. Te niewielkie stworzenia o spłaszczonym ciele i niewielkich rozmiarach potrafią wejść pod listwy, wykładziny, dywany, materace, szuflady pod łóżkiem, tapety i w szczeliny mebli.

Skutecznie kryją się przed wzrokiem człowieka, dlatego niezwykle ciężko je zwalczyć. Ponadto szybko się rozmnażają, a wielkość jaj i larw przemawia na ich korzyść gdyż są ledwo zauważalne, mają około 1mm.

Domowe metody zwalczania pluskiew i ograniczania ich liczebności

Zwalczanie pluskiew domowymi metodami opiera się na stosowaniu ogólnodostępnych środków owadobójczych.

Warto też zadbać o otoczenie. Usunięcie z sypialni wszelkich nadmiarowych sprzętów i tekstyliów pomoże wyeliminować miejsca na potencjalne kryjówki pluskiew.

Ponadto należy uprać wszystkie ubrania, ręczniki i pościel w najwyższej temperaturze, a następnie wyprasować. Można też użyć suszarki – odzież należy suszyć przez co najmniej pół godziny. Warto także odkurzać regularnie podłogę oraz meble tapicerowane.

Dostępne środki biobójcze i ich działanie na owady

W sklepach można obecnie znaleźć sporo gotowych środków zwalczających szkodniki. Należą do nich żele, spraye, trutki i tzw. bomby na pluskwy.

Niestety, ich działanie nie jest wystarczające w przypadku pluskiew. W sprzyjających warunkach liczebność populacji sukcesywnie powiększa się, a problem narasta mimo stosowanych środków dezynsekcyjnych.

Jeszcze mniejszą skutecznością wykazują wszelkie pułapki i wabiki, ponieważ pożywieniem pluskwy jest wyłącznie krew człowieka.

Co zrobić, gdy domowe sposoby zwalczania pluskiew nie wystarczają?

Gdy metody domowe nie wystarczają, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją.

Stosowane przez zawodowców preparaty biobójcze charakteryzują się dużą skutecznością wobec tego uciążliwego owada. Ponadto bardzo istotną kwestią jest sposób rozprowadzania cieczy roboczej. Fachowcy używają zamgławiania ULV oraz zintegrowanych metod IPM. Dzięki temu środek chemiczny wnika bardzo dokładnie w szczeliny, w których kryją się pluskwy.

Próby usunięcia pluskiew z otoczenia domowymi sposobami zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów ze względu na odporność i spryt pluskiew.

Wynika to z faktu, iż te małe szkodniki doskonale wykorzystują wszystkie dostępne kryjówki. Są też dość odporne na środki owadobójcze, dlatego stosuje się cyklicznie kilka zabiegów dezynsekcji w odpowiednich odstępach czasu za każdym razem z innymi mieszankami różnych substancji czynnych.

Dlatego prawdziwą szansą na skuteczne pozbycie się ich z otoczenia jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy z branży DDD. Zaufaj fachowcom od dezynsekcji, by pomogli oczyścić Twój dom z pluskiew!