Warszawski rynek magazynowy należy do największych w kraju. Składają się na niego obiekty zlokalizowane w obrębie granic administracyjnych miasta oraz duże parki budowane w sąsiadujących ze stolicą miejscowościach, w odległości do 60 kilometrów od centrum. Magazyny w Warszawie to dość nowoczesne obiekty, których zdecydowana większość powstała w ostatnich kilkunastu latach, w związku z czym są dostosowane do potrzeb największych operatorów logistycznych, firm handlowych i produkcyjnych.
Duże parki magazynowe w okolicach miasta
Za największą część podaży warszawskiego rynku magazynowego odpowiadają nowe, duże parki magazynowe zlokalizowane przy głównych drogach dojazdowych do miasta, przede wszystkim przy autostradzie A2, a także przy drogach ekspresowych, które coraz gęściej oplatają stolicę. Magazyny w Warszawie, w strefie drugiej (przy drogach wylotowych z miasta i dalej, w okolicznych miejscowościach) to obecnie ponad 4 miliony metrów kwadratowych dostępnej powierzchni i przeszło 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w budowie. Ze względu na większą dostępność nowoczesnych obiektów magazynowych w strefie drugiej, wynajęcie magazynu pod Warszawą jest zdecydowanie łatwiejsze niż w administracyjnych granicach miasta.
Nowoczesne powierzchnie magazynowe w Warszawie
W administracyjnych granicach stolicy znajduje się milion metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej. Trzeba jednak pamiętać, że większość nowych obiektów, pomimo wysokich stawek najmu, jest niedostępna.. Znalezienie wolnego magazynu w Warszawie jest bardzo trudne bez pomocy doświadczonej firmy doradczej, która zna rynek i ma wiedzę o aktualnie obowiązujących umowach najmu oraz terminach ich zakończenia. W przypadku większych firm, którym zależy na wynajęciu dużej powierzchni, alternatywą dla istniejących obiektów może być realizacja projektu w systemie BTS. Obecnie budowane magazyny w Warszawie dostarczą na rynek dodatkowe 100 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej. Podmiotami szczególnie zainteresowanymi powierzchnią magazynową w obrębie granic administracyjnych miasta są firmy obsługujące lokalny rynek, w tym firmy kurierskie i zajmujące się sprzedażą produktów szybko rotujących (FMCG).
Ze względu na ograniczoną powierzchnię i wysokie ceny nieruchomości, wewnątrz granic administracyjnych Warszawy powstają nieco mniejsze obiekty magazynowe. Duże parki budowane są poza miastem, przy trasach szybkiego ruchu, głównie przy węzłach komunikacyjnych, co zapewnia wygodny dojazd z różnych kierunków. Magazynów w Warszawie, w strefie pierwszej i drugiej, stale przybywa i są to coraz nowocześniejsze obiekty.