Zakończono budowę Placu Pięciu Rogów 

Na początku lipca 2022 roku zakończono kolejny etap realizacji Nowego Centrum Warszawy. Skrzyżowanie, które przecinało śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej przeszło metamorfozę, jakiej w Warszawie jeszcze nie było. Stworzono otwarty zadrzewiony plac z wbudowaną w posadzkę fontanną.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnia, że zakończona budowa Placu Pięciu Rogów to początek zmian w centrum Warszawy. Centrum nowoczesnego miasta musi się bowiem rozwijać w sposób zrównoważony. Aktualnie zazieleniony i zagospodarowany teren, ma na celu umożliwienie odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną, bądź przyjaciółmi. 

Metamorfoza przy ulicy Chmielnej 

Niedawno miejsce, przecinające śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej wyglądało zupełnie inaczej. Znajdowały się tutaj dwie jezdnie, każda z nich z dwoma pasami ruchu. Przecinały one popularny trakt spacerowy, a piesi skorzystać mogli jedynie z wąskich chodników wzdłuż kamienic. Aktualnie mieści się w miejscu strefa zamieszkania, dzięki której ograniczono prędkość poruszania się pojazdów do 20 km/h i  określono pierwszeństwo dla pieszych. 

Plac to miejsce, które ma na celu przede wszystkim zatrzymać przechodzących na dłużej. Ruch pojazdów prywatnych, możliwy jest tylko jako dojazdy do posesji, na podstawie identyfikatora. Wykonanie miejsca pozwala również na organizację wielu wydarzeń plenerowych i ogródków gastronomicznych. Dla spragnionych odpoczynku przygotowano skwer z nasadzeniami i fontanną oraz umieszczono liczne ławki. 

Ponadto wyznaczono dwa nowe przejścia nadziemne dla pieszych w rejonie ulicy Barlickiej i Widok. Wyremontowano również ulicę Szpitalną, jak również fragment ulicy Kruczej, na których powstały pasy dla rowerów. 

Zielona przestrzeń

Zmiana formy przestrzeni w miejscu idzie w parze z nowymi nasadzeniami.  Na Placu Pięciu Rogów pojawiły się m.in. 22 klony, o wysokości około 9 metrów. Pozwoli to zapewnić zacienione, chłodniejsze miejsce w upalne dni. Ochłody również doda dyskretna fontanna, zlokalizowana w posadzce. Co więcej, jednolita posadzka została wykonana w sposób podwieszany, ochraniając korzenie drzew przez zapewnienie dostępu do powietrza i ułatwiając dopływ wody.