Warszawa baseny

Sprzątanie Warszawy wodą z basenów

W Warszawie woda, która musi zostać opróżniona z basenów, nie trafia do kanalizacji. Wykorzystuję się ją do sprzątania miasta, w tym czyszczenia ulic. Do akcji włączyło się kilka warszawskich pływalni i Straż Pożarna.

Wodę w basenach, która naturalnie powędrowały do kanalizacji, wykorzystuję się w Warszawie do prac porządkowych. To już trzecie lato, zaplanowanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta działań.  Udział w nich biorą miejskie pływalnie, mające przerwę w działaniu przez okres wakacyjny. Ważna stała się także pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej Wesoła, która zapewnia specjalistyczny sprzęt, konieczny do pobrania wody. Baseny, które muszą na czas zamknięcia zostać opróżnione z wody, oddają ją, a następnie zostaje ona przepompowana do zmywarek i zamiatarek, dbających o czystość miasta. 

Jak dodaje Robert Szymański – Zastępca dyrektora ds. technicznych ZOM, działania mają charakter ekologiczny, który pomaga łagodzić trudną sytuację hydrologiczną. Ponadto wykorzystywana woda jest neutralna dla ludzi i środowiska, ponieważ do pobrania jej dochodzi, gdy mija czas konieczny do ulatniania się substancji używanych do jej dezynfekcji. Dodaje również, że w obliczu globalnych zmian klimatycznych, woda jest cennym surowcem i ważne jest, gospodarowanie nią w sposób racjonalny. 

Wykorzystywanie wody z basenów do sprzątania miasta 

To już kolejny rok, w którym to miejskie pływalnie oddają do dalszego użytku wodę znajdującą się basenach. Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna pobieranie wody od pływalni “Wodnik”, która mieści się na Pradze-Południe. Początkowo, przy rozpoczęciu współpracy z ZOM w 2020 roku, nieużywaną wodę oddało 5 pływalni. Udało się w ten sposób zaoszczędzić 2,5 mln litrów wody. Rok później natomiast, włączyło się 7 pływalni, które oddały 2,4 mln litrów wody. Łącznie pozwoliło to zapełnić 450 zamiatarek i zmywarek, dbających o czystość Warszawy. Zarząd Oczyszczania Miasta łącznie sprząta około 1300 km ulic oraz tereny dla pieszych i przystanki komunikacji miejskiej. Każda z ulic, czyszczona jest przynajmniej raz w tygodniu na mokro, a pozostałe porządki odbywają się systematycznie.