Jakie muzea warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa to miasto, które pieczołowicie pielęgnuje pamięć o przeszłości, nie przestając patrzeć w przyszłość z nadzieją. Stolica Polski zaskakuje, inspiruje i napawa optymizmem. W Warszawie, pięknej stolicy Polski, znajduje się ponad 60 różnych muzeów, które gromadzą bardzo wartościowe i ciekawe zbiory. 

Warszawie działa około 60 muzeów, z których część udostępnia zbiory nieodpłatnie. Należą do nich muzea takie jak Muzeum Katyńskie – oddział Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Więzienia Pawiak czy Dom Spotkań z Historią.

Najbardziej znane muzea Warszawy

  • Muzeum Narodowe. W 1862 roku powstało Muzeum Sztuk Pięknych, które później stało się znane jako Muzeum Narodowe. Jego ekspozycję tworzyły odrębne kolekcje prywatne, dzieła zakupione specjalnie dla tego muzeum oraz te, które zostały mu przekazane.
  • Muzeum Chopina. Imię najsłynniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina jest nierozerwalnie związane z Warszawą. Młody Chopin dał swoje pierwsze koncerty w budynku Pałacu Ostrogskich, jednej z najpiękniejszych barokowych budowli w Warszawie,  w którym obecnie znajduje się muzeum jemu poświęcone.
  • Muzeum Wojska Polskiego. W tym samym budynku co Muzeum Narodowe znajduje się Muzeum Wojska Polskiego, w którym znajdują się eksponaty opowiadające o historii i chwalebnych zwycięstwach Wojska Polskiego. Można tu zobaczyć mundury wojska polskiego z różnych okresów historycznych, bogatą kolekcję zbroi, szat liturgicznych i broni z okresu średniowiecza.

Warszawa – tego nie zobaczysz nigdzie indziej

W Warszawie, oprócz powszechnie znacznych są też oryginalne muzea, które prezentują bardzo ciekawe ekspozycje. Wśród najciekawszych można wymienić: Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, Muzeum Kowalstwa, Muzeum Pożarnictwa. Naprawdę wyjątkowe jest Muzeum Karykatur, które zawiera zabawne rysunki, portrety i ryciny z całego świata.

Na uwagę zasługują zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wśród wielu eksponatów w tym muzeum można zobaczyć prace słynnego Andy’ego Warhola. Ciekawostką jest, że w Muzeum Motoryzacji, którego eksponaty sięgają 1930 roku, szczególną dumą muzealnej kolekcji są limuzyna Stalina i samochód Marilyn Monroe.

Więcej o najciekawszych muzeach i celach turystycznych przeczytasz w portalu https://www.ktoredy.pl/.