Kontrole punktów sprzedaży fajerwerków w Otwocku z uwagi na zbliżający się Sylwester

Wraz z nadejściem końca roku, rośnie popyt na fajerwerki, które są dostępne do zakupu w wielu sklepach. Policja z Otwocka podjęła więc inicjatywę inspekcji miejsc sprzedaży tych wyrobów pirotechnicznych, jak również rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję profilaktyczną. Jej celem jest przede wszystkim edukacja miłośników efektownych i głośnych pokazów. Funkcjonariusze zwracają uwagę na konieczność ostrożnego obchodzenia się z fajerwerkami, ponieważ są to materiały wybuchowe.

Niemniej jednak, mimo prowadzonych kampanii profilaktycznych, zdarzają się przypadki poparzeń czy innych poważniejszych obrażeń ciała. Nie rzadko są nimi dotknięte dzieci. Dlatego też policjanci podczas kontroli punktów sprzedaży szczegółowo sprawdzają, czy fajerwerki nie są sprzedawane osobom niepełnoletnim. W trakcie jednej z takich wizytacji, mundurowi natknęli się na nietrzeźwego sprzedawcę. Mężczyzna, 35-letni mieszkaniec Otwocka, miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Teraz jego sprawą zajmie się Zespół ds. Wykroczeń policji w Otwocku. Kontrole sprzedaży fajerwerków mają być kontynuowane.

Podczas odpalania fajerwerków należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, zabawa z fajerwerkami może być niebezpieczna, dlatego powinien brać w niej udział jedynie dorosły. Wskazane jest również dokładne przeczytanie instrukcji oraz przestrzeganie zaleceń producenta. Nagła eksplozja fajerwerku może wywołać poważne obrażenia, takie jak oparzenia lub utrata wzroku czy palców. Wybierając miejsce do odpalenia fajerwerku, należy upewnić się, że nie spowodujemy szkód ani nikogo nie narazimy na niebezpieczeństwo. Istotne jest także zachowanie bezpiecznej odległości, nigdy nie pochylanie się nad ładunkiem oraz unikanie odpalania petard w stanie nietrzeźwości. Jeśli doszło do wypadku, konieczne jest szybkie wezwanie pomocy dzwoniąc pod numer 112.