Warszawa aktualności

Plan Warszawy na kryzys energetyczny 

Kryzys energetyczny to temat, który spędza sen z powiek każdemu, również włodarzom miast w Polsce. Szacuję się, że w przyszłym roku stolica zapłaci co najmniej pół miliarda złotych więcej za energię elektryczną. W Warszawie planowane są poszczególne kroki, mające na celu ograniczenie zużycia energii, pozwalające na oszczędności. 

Wzrost kosztów energii w jednostkach miejskich jest pewny o kwotę co najmniej 500 mln złotych. To szacowane wydatki, które mogą jeszcze wzrosnąć po rozstrzygnięciu wszystkich przetargów. Prezydent m.st Warszawy – Rafał Trzaskowski wspomina, że brak rządowego wsparcia dla samorządów, negatywnie może odbić się także na kosztach usług publicznych, które odczują kieszenie mieszkańców. Wdrożony plan pozwolił na zmniejszenie kosztów zużycia energii. Planowane są również dalsze działania oszczędnościowe. 

Zrealizowanie działania Warszawy 

Urząd Miasta Stołecznego w Warszawie podsumowując dotychczasowe działanie miasta, które przyczynić się mają do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, podaje informację o przetargu na zakup przez miasto energii jeszcze przed wakacjami. Rozwiązanie pozwoliło znacząco zmniejszyć koszty, które i tak są wyższe o 280 procent w porównaniu z poprzednimi latami.  

Zamontowane panele fotowoltaiczne na budynkach miejskich, pozwalają ponadto do pewnego stopnia uniezależnić się energetycznie. Zaplanowano także zamontowanie w kolejnych latach instalacji w kolejnych 200 lokalizacjach. Fotowoltaika wspiera również niektóre stołeczne autobusy, które są nimi zasilane. 

Zaoszczędzenie niemal połowy energii zużywanej na cele oświetleniowe, pozwolą działania opierające się na wymianie opraw oświetleniowych na energooszczędne LED-y.  Ponadto 25% energii potrzebnej jednostką miejskim, będzie możliwe dzięki nowej instalacji w Zakładzie Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku. 

Kryzys energetyczny – aktualne działania w Warszawie 

Na chwilę obecną wprowadza się w Warszawie plan, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii miejskich jednostek. Poszczególne kroki, dotyczą m.in. wyłączenia oświetlenie zewnętrznego budynków urzędowych. Ograniczenie zużycia energii i ciepła do niezbędnego minimum, dotyczącego jednostek samorządowych nastąpi natomiast w weekendy. W budynkach administracyjnych wprowadza się oszczędzanie energii dotyczące poszczególnych działań oraz kontrolę zużycia energii po godzinach pracy urzędu. 

Plan nowej polityki energetycznej 

Do nowej polityki energetycznej Warszawa dąży już od lat, jednak teraz działania nabierają szybszego tempa. Plan długoterminowych rozwiązań na pokrycie potrzeb energetycznych pozwoli na zwiększenie ochrony mieszkańców w trudnych czasach kryzysu energetycznego. Rozwiązania zakładają ograniczenia wydatków miasta na media w dłuższej perspektywie. Wykorzystywane będą w tym celu odnawialne źródła energii i magazynowanie jej. Ponadto planuję się m.in. utworzenie Zarządu Energetyki Miejskiej, jako jednostki budżetowej stolicy. Odpowiedzialna byłaby za realizację inwestycji w rozwój infrastruktury energetycznej oraz zarządzanie energią w jednostkach miejskich. 

Dużą rolę w realizacji planu nowej polityki energetycznej ma odpowiednie finansowanie. Miasto liczy w tej kwestii na odblokowanie przez rząd Krajowego Planu Odbudowy.