NASK ostrzega: oszuści podają się za instytucje publiczne i wyłudzają dane

Zgodnie z informacją przekazaną przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) w ostatnim czasie zaobserwował nową, niebezpieczną kampanię phishingową. Jak wynika z informacji, oszuści tworzą fałszywe profile instytucji publicznych na portalu społecznościowym Facebook, oferując atrakcyjnie cenione karty miejskie. Jest to jednak część wyrafinowanego scenariusza oszustwa, polegającego na wyłudzaniu danych osobowych oraz informacji o kartach bankowych od potencjalnych ofiar.

NASK podkreśla, że do tej pory udało się zidentyfikować dwa przypadki takich działań. Pierwszy z nich dotyczył fałszywej Wrocławskiej Karty Miejskiej, a drugi – podrobionej Warszawskiej Karty Miejskiej. Specjaliści z CERT Polska przewidują jednak, że w przyszłości może pojawić się więcej wariantów tego oszustwa, skierowanych do mieszkańców innych dużych miast w Polsce.

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) również reaguje na te niepokojące doniesienia i przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod ich oficjalny profil na Facebooku. ZTM potwierdza, że zawiadomił odpowiednie służby i administratorów strony o zaistniałej sytuacji.

Na fałszywym profilu ZTM pojawiają się informacje o rzekomym programie socjalnym dla wszystkich mieszkańców Polski. Oferuje on karty miejskie uprawniające do darmowych przejazdów przez 3 miesiące w cenie zaledwie 14 złotych. Aby skorzystać z tej fantastycznej oferty, wystarczy kliknąć w link prowadzący do strony, która ma na celu wyłudzenie danych. ZTM ostrzega, aby nie podejmować żadnych działań na tej stronie i nie udostępniać swoich danych osobowych.