Odkrywamy tajemnice nietoperzy w Cytadeli Warszawskiej

Przed nami wyjątkowe wydarzenie, które z całą pewnością ucieszy miłośników skrzydlatych ssaków. Mamy na myśli Międzynarodową Noc Nietoperzy, która przypada na najbliższy weekend i będzie obchodzona już po raz 27. Oznacza to niepowtarzalną okazję do spojrzenia nietoperzom prosto w oczy. Spotkanie z tymi wyjątkowymi stworzeniami, planowane jest na piątek, 25 sierpnia, a miejsce jego przeprowadzenia to teren Cytadeli Warszawskiej.

Punktualnie o godzinie 19.30 rozpocznie się spotkanie z nietoperzami w parku Cytadeli Warszawskiej. Każdy, kto jest ciekawy tych fascynujących ssaków, otrzyma zaproszenie od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji pracy chiropterologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, którzy opowiedzą o tym, jakie gatunki nietoperzy można spotkać oraz jak przebiega ich badanie. Dodatkowo będzie okazja do posłuchania odgłosów wydawanych przez te stworzenia oraz podglądania ich życia za pomocą kamery termowizyjnej.

Do wspólnego obserwowania nietoperzy zaprasza nas nie tylko Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale również Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy i stołeczny Zarząd Zieleni.

Nietoperze mają unikalne zdolności do adaptacji do różnych środowisk – od starych, rozległych lasów po centra dużych aglomeracji miejskich. Wystarczy wyjść po zmroku, by mieć szansę na spotkanie z nisko latającymi nietoperzami. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są pod całkowitą ochroną. Na całym świecie możemy natknąć się na od 1300 do 1400 różnych gatunków tych zwierząt. W Europie jest ich 55, a w Polsce stwierdzono występowanie 27.

Warto też dodać, że nietoperze są niewiarygodnie sprytne – podobnie jak delfiny, używają dźwięku do orientacji w przestrzeni. Ten specyficzny system nawigacji nosi nazwę echolokacji.