Osuszanie‌ ‌po‌ ‌zalaniu‌ ‌

Zalanie mieszkania lub domu to problem, który dotyczy wielu osób. Przyczyną może być awaria instalacji, silne opady, powódź lub pożar. Skutki zalania postępują szybko i niszczą elewację budynku, podłogi, sufity i ściany. W konsekwencji może też pojawić się pleśń lub grzyby. Szkody mogą być dotkliwe i czasochłonne.

Skutki zalania

Wśród skutków zalania mieszkania lub domu można wymienić:

  • niszczenie elewacji,
  • odchodzenie farb i tynków,
  • rozwój pleśni i grzybów,
  • rozwój reakcji alergicznych,
  • nieprzyjemny zapach,
  • pojawienie się nieestetycznych plam,
  • konieczność remontu zniszczonych powierzchni i dodatkowe koszty.

Jeśli wystąpiło u nas zalanie czas reakcji na nie ma kluczowe znaczenie. Zwlekanie może doprowadzić do rozwoju negatywnych skutków oraz wzrost kosztów remontu i wydłużenie czasu jego realizacji.

Jak wygląda i na czym polega osuszanie po zalaniu?

W zależności od tego, jak duży obszar uległ zawilgoceniu oraz jaka jest przyczyna zalania, metoda osuszania może się różnić. Zwykle na początek firmy oferują usługę wykrycia miejsca wycieku, jak np. w woj. mazowieckim firma Dryfast – lokalizacja wycieków Warszawa. Znalezienie przyczyny zalania i konkretnego miejsca wycieku jest bardzo ważne, żeby w przyszłości nie dochodziło do powtórki problemu. Wśród najpopularniejszych metod osuszania można wyróżnić osuszanie kondensacyjne, osuszanie naturalne i adsorpcyjne.

Osuszanie kondensacyjne polega na zjawisku skroplenia pary wodnej (kondensacji) przez kondensator. Wentylator zasysa wilgotne powietrze, które kierowane jest do parownika, gdzie następuje schłodzenie go i zjawisko kondensacji pary wodnej. Wodę zbiera się w osuszaczu i odprowadza z pomieszczenia.

Osuszanie adsorpcyjne opiera się na użyciu środków suszących, tzw. desykantów, do pozbycia się wilgoci. W tej metodzie przepuszcza się wilgotne powietrze przez urządzenie osuszające, a wilgoć z powietrza jest wchłaniana przez desykanty.

Proces osuszenia mieszkania lub domu może trwać nawet do 21 dni. Dobrze jest skorzystać z pomocy sprawdzonej i doświadczonej firmy, która od lat mierzy się z osuszaniem po zalaniach. Z pomocą profesjonalistów, takich jak z firmy Dryfast – osuszanie budynków Warszawa, proces ten przebiegnie sprawniej i z gwarancją, że problem już nie wróci.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Agave.pl – Pozycjonowanie Warszawa.