Dlaczego warto iść na studia na kierunek fizjoterapia?

Fizjoterapia to kierunek kojarzony z obszarem nauk medycznych. Warto jednak wiedzieć, że chcąc otrzymać zawód fizjoterapeuty niekoniecznie należy kończyć medyczny kierunek. Studia z fizjoterapii interesują coraz większą ilość osób. Co można robić po tym kierunku? Dlaczego warto jest zdecydować się na tego typu studia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Fizjoterapia studia – jakie wykształcenie?

Absolwenci fizjoterapii wyróżniają się specjalistyczną wiedzą i przygotowaniem zawodowym, zgodnym z wymaganiami obowiązującymi w ochronie zdrowia. Fizjoterapeuci wiedzą jak pracować z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Zdają sobie także sprawę z narzędzi możliwych do zastosowania podczas terapii, a także w celach profilaktycznych.

Warto jednak mieć na względzie, że studia z fizjoterapii nie należą do najłatwiejszych pod względem merytorycznym. W trakcie toku studiów nie brakuje intensywnej nauki, zarówno z dziedziny anatomii, jak i fizjologii czy biomechaniki. Program nauczania kierunku jest bardzo bogaty, a co ciekawe – ubogi w przedmioty nieistotne, które mają stanowić jedynie wypełnienie luki pomiędzy zajęciami.

Jakie umiejętności rozwija studiowanie fizjoterapii?

Studiowanie fizjoterapii gwarantuje zdobycie wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jak podaje Mazowiecka Uczelnia Medyczna, podczas studiów można rozwinąć takie kompetencje jak:

  • predyspozycje psychofizyczne,
  • kompetencje psychospołeczne,
  • empatia i troska o pacjenta,
  • wyrozumiałość i cierpliwość,
  • umiejętności komunikacyjne.

Fizjoterapia to zawód skoncentrowany nie tylko na aktywności fizycznej. Wymaga również budowania więzi z drugim człowiekiem i wspierania go podczas terapii. Przed rozpoczęciem kierunku warto więc zastanowić się czy kandydat posiada wyżej wymienione cechy lub chce je ulepszyć.

Jaką uczelnię na studia fizjoterapii wybrać?

Z uwagi na zwiększone zainteresowanie kierunkiem, coraz więcej wydziałów oferuje możliwość uzyskania tytułu fizjoterapeuty. Chcąc zdobyć wartościowe wykształcenie, warto zdecydować się na naukę pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Na przyszłych pracodawcach dużo lepsze wrażenie zrobi tytuł magistra z uczelni medycznej czy AWF, niż po Wyższej Szkole Humanistycznej. Nie jest to oczywiście regułą, jednak doświadczenia absolwentów potwierdzają tego typu prawidłowość. Gdzie warto więc złożyć papiery chcąc studiować fizjoterapię?

Jednym z oczywistych kierunków jest Warszawa oraz oferowany przez MUM kierunek fizjoterapia w trybie jednolitych studiów magisterskich. Uczelnia o wieloletniej tradycji gwarantuje odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, niezbędne do skutecznego prowadzenia terapii. W przypadku nie dostania się na studia dzienne, można również skorzystać z ofert prywatnych uczelni szkolących fizjoterapeutów tj. Wyższa Szkoła Rehabilitacji lub Fizjoterapii.