Periodontolog w Warszawie: ekspert w dziedzinie chorób przyzębia

Choroba przyzębia, znana również jako „paradontoza”, to główna przyczyna utraty zębów. Co więcej, długotrwały stan zapalny może zwiększyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz powikłań ciąży. Dobry periodontolog z Warszawy może zaproponować wiele metod leczenia schorzeń przyzębia, by przywrócić zdrowie tkanek. Dowiedz się więcej! 

Przyzębie – co to jest?

Choroby przyzębia mają charakter społeczny – dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zębów u osób dorosłych, tuż obok próchnicy. Przyzębie to zespół tkanek otaczających i stabilizujących ząb. Składa się ono z dziąsła, ozębnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego. Można je podzielić na brzeżne i okołowierzchołkowe. Nie tylko utrzymuje zęba w kości, ale jego zadaniem jest również ochrona struktur znajdujących się bezpośrednio pod dziąsłem.

Choroby przyzębia można podzielić na zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Najwcześniejszym i najłatwiejszym do leczenia etapem choroby przyzębia jest zapalenie dziąseł. Jednak jeśli stan zapalny dziąseł zostanie zignorowany, może rozprzestrzenić się on na tkanki utrzymujące zęby, takie jak włókna kolagenowe łączące zęby z kością oraz kość go otaczającą. W takim przypadku mówimy o chorobie przyzębia, która jest poważnym stanem.

Choroby przyzębia – przyczyny 

Główną przyczyną chorób przyzębia, jak twierdzi stomatolog periodontolog z kliniki Dental Fraternity w Warszawie, jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak. Jama ustna tworzy idealne środowisko dla niezliczonej ilości bakterii i grzybów. Aby usunąć bakterie z jamy ustnej, należy regularnie szczotkować zęby i stosować nici dentystyczne. Oczywiście, jest to skuteczne tylko wtedy, gdy jest wykonywane prawidłowo. Inaczej bakterie osadzające się na zębach zmieniają się z czasem w twardy kamień nazębny, który jest idealnym pożywieniem dla patogenów.

Jednak nieprawidłowa higiena lub jej brak to tylko jedna z przyczyn chorób przyzębia. Inne czynniki przyczyniające się do tego stanu, to:

  • bruksizm,
  • wady zgryzu,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zgrzytanie zębów,
  • mechaniczne uszkodzenie dziąseł,
  • źle wykonane uzupełnienie protetyczne (mosty, korony, protezy).

Choroba przyzębia – leczenie

Leczenie zależy przede wszystkim od zaawansowania schorzenia i stanu tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Niemniej jednak można je podzielić na trzy etapy: higienizację, zabiegi korekcyjne i działania podtrzymujące.

Pierwszy etap leczenia polega na usuwaniu nagromadzonej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W bardzo początkowym stadium choroby zdarza się, że ten etap wystarcza. Szczególnie kiedy wprowadzi się odpowiednie nawyki zapobiegające ponownemu nagromadzeniu się płytki nazębnej. Jeśli jednak higienizacja nie jest wystarczająca, konieczne są zabiegi korekcyjne, które mają za zadanie naprawić i regenerować uszkodzone struktury przyzębia. Periodontolog może zalecić kiretaż (zamknięty lub otwarty, w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych), pokrycie recesji dziąsłowych, gingiwektomię lub nawet przeszczep dziąseł.

Periodontolog w Warszawie cennik – ile kosztuje leczenie przyzębia? 

To zależy przede wszystkim od tego, jakie zabiegi będą wykonywane. Wizyty u stomatologa periodontologa w Warszawie zaczynają się od 200 złotych, z kolei higienizacja od 300. W przypadku kiretażu to koszt 500 zł za jedną ćwiartkę łuku zębowego. Gingiwektomia i pokrycie recesji dziąsłowej to koszt od 250 zł za ząb.