Podsumowanie edycji "Zima w Mieście" – wszechstronna opieka nad warszawskimi uczniami podczas ferii

W czasie ferii zimowych, dzieci i młodzież mieszkające w Warszawie co roku mogą liczyć na wsparcie ze strony lokalnego samorządu. W ramach tradycyjnej inicjatywy „Zima w Mieście”, stolica Polski oferuje pełną opiekę, wyżywienie oraz szeroki zakres zajęć – od sportowych, przez edukacyjne, aż po artystyczne. Ten model sprawdził się także w tym roku, a teraz przychodzi czas na jego podsumowanie.

Program „Zima w Mieście” 2024 został już zakończony, a liczby mówią same za siebie. Wzięło w nim udział ponad 7,7 tys. uczniów, zarówno z normalnych szkół jak i specjalnych. Łącznie przez ten okres działało 90 placówek feryjnych (11 z nich to szkoły specjalne), które przez 5 dni w tygodniu zapewniały uczniom całodzienne zajęcia i wyżywienie. Zajęcia były różnorodne – od wizyt w ogrodzie zoologicznym, poprzez naukę w Centrum Nauki Kopernik, oglądanie Fotoplastikonu, zwiedzanie warszawskich muzeów, po aktywności sportowe takie jak pływanie czy łyżwiarstwo – podkreślała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna za edukację w mieście.

W ramach „Zimy w Mieście” organizowane są także Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne (FOSA). Dzieci uczestniczące w programie co roku przygotowują przedstawienie podsumowujące całą akcję. W tym roku młodzi aktorzy pracowali pod okiem profesjonalistów ze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK), by poprzez swój musical „Alicja w klasie czarów” oparty na książce Lewisa Caroll’a, zakończyć 19. edycję FOSA.

Program „Zima w Mieście” nie ogranicza się tylko do zajęć ogólnych, ale daje też możliwość korzystania z oferty specjalistycznej. W tym roku uczniowie mieli do wyboru blisko 950 różnych form aktywności – zajęć sportowych, edukacyjnych oraz artystycznych – organizowanych w miejskich placówkach, ośrodkach sportowych, w tym „Aktywnej Warszawy” czy dzielnicowych instytucjach kultury. Nie zabrakło także pływalni (21 do wyboru), Górki Szczęśliwickiej czy miejskich lodowisk (19 do dyspozycji).