Różowa wstążka na całym świecie: Szpital Czerniakowski dołącza do walki z rakiem piersi

Od dziesięcioleci październik jest miesiącem dedykowanym globalnemu działaniu przeciwko raku piersi, z różowym kolorem jako symbolem tej kampanii. W tym tygodniu Szpital Czerniakowski położony przy ulicy Stępińskiej w Warszawie, dołączył do światowego ruchu zwalczania nowotworów, otwierając nowy oddział chirurgii onkologicznej.

Nowotwór piersi to dominujący rodzaj raka atakujący polskie kobiety – prawie jedna na cztery pacjentki onkologicznych boryka się z tym schorzeniem. Jest to drugi najbardziej śmiertelny nowotwór dla kobiet, przyczyniając się do około 15 procent wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami.

Jak podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, nowy pododdział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim ma za zadanie wspierać mieszkańców w walce z rakiem piersi. Zaplanowano tam przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych, takich jak operacje nowotworów i rekonstrukcje piersi, a pacjentki będą miały zapewnioną opiekę specjalistycznego zespołu medycznego. Przy tym warto zauważyć, że kompleksowe leczenie raka piersi jest również oferowane w dwóch innych miejscowych szpitalach – Szpitalu Grochowskim i Szpitalu św. Rodziny.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 5 października, radni przyjęli stanowisko, że Warszawa powinna dążyć do wspierania wszelkich inicjatyw mających na celu profilaktykę i leczenie nowotworów piersi. W ramach tych działań, 15 października będzie obchodzony także jako Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.