Remont kamienicy Warszawa

Trwa remont kamienicy przy ulicy Nowogrodzkiej

Budynek przy ulicy Nowogrodzkiej 48, wybudowano w latach 1897-1898, przetrwał on II wojnę światową. Uznawany jest za jeden z piękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury, posiadającej wystrój neorenesansowy. Aktualnie trwa remont dotyczący fasady kamienicy. 

Kamienicę wybudowano w latach 1897-1898, aby pełniła funkcję trzypiętrowego budynku mieszkalnego z poddaszem. Budynek w roku 1913 podniesiono o jedną kondygnację. Przetrwał bez większych zniszczeń jako jeden z nielicznych II wojnę światową, chociaż po jej zakończeniu rozebrano wystawki, które zdobiły szczyty elewacji. 

Prace związane z kamienicą przy ulicy Nowogrodzkiej

Zaplanowane prace w związku z remontem kamienicy, uwzględniają prace konserwatorskie, skupiające się na oczyszczeniu kafelek ceramicznych na elewacji.  To istotny element dekoracyjny, który zostanie również poddany zabiegom, mającym na celu zniwelowanie drobnoustrojów i glonów.  Kompleksową konserwację zaplanowano również w przypadku balkonów i zdobiących je balustrad. Ponadto prace obejmują czyszczenie i naprawę odlewów gipsowych, które z upływem czasu straciły swój jasnoszary kolor. Całość remontu odbywa się pod ścisłą kontrolą ornitologiczną z uwagi na ochronę ptaków, mających w miejscu siedliska. Z tego powodu zaplanowane prace, wykonuję się na niewielkim fragmencie elewacji. Zaplanowano już jednak remonty kolejnych fasad budynku, które odbyć się mają w następnych latach. Całkowity koszt aktualnych prac na kamienicy przy ulicy Nowogrodzkiej to ponad 1 mln złotych,  do którego m.st. Warszawa udzieliło wsparcie w formie dotacji, której wysokość to 186 670 złotych.