Uchwalono nowe zasady przyznawania Karty Warszawiaka

Stołeczni radni uchwalili zmianę, która pomoże łatwiej uzyskać uprawnienia warszawiaka lub warszawianki do tańszego biletu komunikacji miejskiej. Do tej pory ze zniżki mogły skorzystać osoby, które rozliczały podatek dochody od osób fizycznych w stolicy. Wprowadzone zmiany, pozwolą korzystać z profitów wszystkim posiadającym zameldowanie w Warszawie. 

Zniżki do biletów komunikacją miejską wdrożone zostały kilka lat temu i utrzymują się do tej pory. Prawo do tańszych biletów miesięcznych lub dwumiesięcznych miały osoby i ich dzieci, które rozliczały swój podatek dochodowy na terenie Warszawy.  Suma uzyskanej zniżki pozwala sporo zaoszczędzić dojeżdżającym do pracy jak także szkoły. Regularna cena biletu ważnego miesiąc wynosi bowiem 180 zł. Karta Warszawiaka upoważniała do zakupu biletu za 98 zł. 

Ułatwienia w zdobyciu Karty Warszawiaka

Kartę Warszawiaka, zakładano przede wszystkim na podstawie złożonego dokumentu pobranego z urzędu skarbowego, który udowadniał odprowadzanie podatków w Warszawie. Czwartkowe uchwalenie radnych stołecznych pozwoliło ułatwić procedurę, wykorzystując do wyrobienia karty jedynie zameldowanie w stolicy. Pozwoli to w łatwiejszy i zdecydowanie szybszy sposób uzyskać potrzebną do zniżek Kartę Warszawiaka. Jak informuje stołeczny ratusz, wszelkie uprawnienia zostaną wgrane na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską, bądź inny akceptowany nośnik. Osoby, które nie mają zameldowania w stolicy, jednak zamieszkują oraz odprowadzają w stolicy podatki, uzyskają Kartę Warszawiaka, uwzględniając wcześniejsze zasady z koniecznością dostarczenia PIT i wskazaniem miejsca zamieszkania. Uchwała ma wejść w życie od czerwca 2022 roku.

Ułatwienia dotyczą także uzyskania karty  młodego warszawiaka/warszawianki, do którego załatwienia sprawy będzie potrzebny jeden z opiekunów prawnych niepełnoletniego dziecka. Uproszczono także uzyskanie Karty Rodziny, która dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci, których jeden z opiekunów posiada meldunek w Warszawie lub rozlicza w urzędzie skarbowym na jej terenie swój podatek dochodowy.