Ukraiński przestępca poszukiwany przez Interpol aresztowany na Woli przez warszawską policję

Na terytorium dzielnicy Wola funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego dokonali aresztowania obywatela Ukrainy, który był poszukiwany poprzez międzynarodowy nakaz wydany przez Interpol. Ukraiński obywatel był ścigany za pranie pieniędzy oraz prowadzenie działalności oszukańczej. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych, w których odbyło się popełnienie przestępstwa, grozi mu kara do 30 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania doszło dzięki skrupulatnej pracy detektywów z wolskiego wydziału kryminalnego, specjalizujących się w tropieniu przestępców usiłujących uniknąć sprawiedliwości. Ich uwaga skupiła się na 28-letnim obywatelu Ukrainy, który był poszukiwany przez Interpol poprzez tak zwane „czerwone noty”. Przypuszczenia policjantów dotyczyły możliwości przebywania mężczyzny na terenie dwóch warszawskich dzielnic – Woli lub Bemowa.

Ustalenia operacyjne pozwoliły funkcjonariuszom na szybkie działanie, co było kluczowe ze względu na to, że poszukiwany planował opuścić Polskę, mając świadomość tego, że jest ścigany przez amerykańskie sądy. Zarzuty jakie na niego ciążą – pranie pieniędzy i oszustwa – w USA mogą skutkować nawet 30-letnim wyrokiem pozbawienia wolności.

Za sprawą intensywnych czynności operacyjnych przeprowadzonych przez wydział kryminalny, udało się zlokalizować miejsce pobytu poszukiwanego. Mężczyzna został aresztowany w hotelowym pokoju pewnego poniedziałkowego poranka i został przewieziony do komendy na Woli. Następnego dnia trafił do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie odbyły się dalsze czynności z jego udziałem. Sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Tego samego dnia 28-latek został umieszczony w areszcie, gdzie będzie czekał na decyzje dotyczące ekstradycji.

„Czerwona nota” symbolizuje najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań. Informuje służby we wszystkich krajach, że poszukiwana osoba jest niebezpiecznym przestępcą. Ta kategoria oznacza poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.