Nowy ośrodek doradztwa energetycznego dla mieszkańców Warszawy: Terminal Kultury Gocław

Do istniejących miejsc udzielania porad z zakresu energii w Białołęce i Wawrze, dołączył nowy punkt – Terminal Kultury Gocław. Ten dodatkowy ośrodek doradztwa energetycznego umożliwi mieszkańcom Warszawy zdobycie wiedzy na tematy takie jak termomodernizacja budynków, czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Co tydzień, w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe, doradca energetyczny będzie pełnił dyżur.

W maju, stolica Polski otworzyła nową lokalizację doradztwa energetycznego dla swoich obywateli. Terminal Kultury Gocław, znajdujący się przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego 24, będzie udostępniony dla mieszkańców w soboty między godziną 9:00 a 13:00. Doradztwo energetyczne w tym miejscu dostępne jest nie tylko dla indywidualnych mieszkańców Warszawy, jak to jest w przypadku punktów na Białołęce i Wawrze, ale także dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Ta inicjatywa umożliwiająca realizację projektów związanych z efektywnością energetyczną w budynkach wielorodzinnych.

Mieszkańcy Pragi-Południe mają możliwość skorzystania z usług doradcy energetycznego także w Urzędzie Dzielnicy. W każdy poniedziałek, od 14:00 do 18:00, specjalista pełni dyżur.

Doradztwo energetyczne jest bezpłatne dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Doradcy zachęcają do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła i udzielają fachowych porad dotyczących modernizacji źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Specjaliści informują także o możliwościach uzyskania dofinansowania na takie przedsięwzięcia oraz pomagają wypełnić wnioski o dotacje. Doradcy pomagają nie tylko przy wnioskowaniu o dofinansowanie miejskie, ale też w ramach ogólnopolskich programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, w których uczestniczy Warszawa.

Doradcy energetyczni udzielają mieszkańcom porad również w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób zrównoważony. Prowadzą konsultacje na temat zmniejszania kosztów ogrzewania oraz zużycia energii elektrycznej i wody. Służą pomocą przy analizie rachunków za media, doradzają gdzie szukać oszczędności i pomagają uzyskać dofinansowanie do rachunków oraz wypełnić wnioski do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W 2022 roku, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy otworzył dwa pierwsze punkty doradztwa energetycznego: jeden w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197, a drugi w Wawerskim Ośrodku Wsparcia przy ul. Żegańskiej 2c. Mieszkańcy mają dostęp do tych punktów kilka dni w tygodniu. Dodatkowo, dzielnice takie jak Mokotów, Rembertów, Targówek i Włochy oferują usługi doradcze raz w tygodniu. Szczegółowy harmonogram dyżurów można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa19115.