Uruchomiono miejsce do nauki zdalnej dla uchodźców

Warszawa uruchomiła centralny punkt nauki zdalnej w Ukraińskim systemie edukacji. Uczniowie mogą korzystać z miejsca w Pałacu Młodzieży. Do dyspozycji uczniów przygotowano wyposażone w sprzęt komputerowy, który został przekazany przez darczyńców sale. Podobne punkty, mają uruchomić dzielnice. 

W Pałacu Młodzieży, ukraińskie dzieci i młodzież mogą skorzystać z przygotowanego dla nich punktu, który wyposażony został w sprzęt komputerowy. Ułatwiając naukę, przygotowano specjalne klawiatury z Ukraińskimi literami, aby umożliwić im samodzielną pracę. Prezydent miasta stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski podkreślił, że od nastąpienia kryzysu uchodźczego, miasto stara się robić co może, aby zapewnić Ukraińskim gościom niezbędne wsparcie. Kluczowymi działaniami jest edukacja, która dotyczy większości osób, które znalazły się w stolicy. 

Przygotowana pomoc obejmuje w chwili obecnej uczniów klas 9-11, natomiast z punktu można korzystać w godzinach od 9:00 do 13:00. Na miejscu jest również możliwość skorzystania ze wsparcia konsultanta, który zna język ukraiński. 

Podobne punkty, opierające się na punkcie wyposażonym w niezbędny wstęp uruchomiły już niektóre dzielnice, w tym Ursus i Bemowo. Do dzielnic trafiły także laptopy, które pochodzą od wsparcia darczyńców. W innych dzielnicach trwają prace, które pozwolą na uruchomienie miejsca dla potrzebujących uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy uzgodniło bowiem, że uczniowie przybywający do kraju, mogą kontynuować swoją naukę zdalnie w szkołach Ukraińskich, które przygotowały lekcje dla każdej grupy wiekowej. 

Miasto podaje, że do placówek oświatowych trafiło już ponad 16 tys. uczniów z Ukrainy. W Warszawie utworzono również blisko 150 oddziałów przygotowawczych, mieszczących się 86 placówkach. Priorytetem ich funkcjonowania jest nauka języka polskiego.