Warszawa: miasto pełne kontrastów

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Warszawa, mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Tu, na terenie polskiej stolicy, unikalne atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Co koniecznie trzeba zwiedzić w czasie pobytu w tym mieście?

Stare Miasto i jego skarby

Wizyta na Starym Mieście to jeden z głównych punktów w programie każdej wycieczki po polskiej stolicy. Nic w tym dziwnego. To właśnie ta część Warszawy przyciąga najwspanialszą atmosferą oraz perełkami architektury, które – choć są „tylko” powojennymi rekonstrukcjami, wciąż robią ogromne wrażenie i na miłośnikach sztuki, i na turystach – historykach. Kusi potężna sylwetka bazyliki, w której spoczywają zasłużeni Polacy, intrygują też reprezentacyjne kamienice, otaczające zwartym pierścieniem Rynek Starego Miasta. Wszystko to sprawia, że pobyt na warszawskiej starówce staje się dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem.

Nowe Miasto: nieco inne oblicze Warszawy

Z warszawskiej starówki warto przejść na teren Nowego Miasta, którego historia zaczyna się w XV stuleciu. Początkowo było to oddzielne miasto, o czym przypomina m. in. odrębny rynek, z powodzeniem wykorzystywany dziś jako miejsce organizacji licznych imprez. Jakie atrakcje w tej części miasta zasługują na szczególne wyróżnienie? Warto przyjrzeć się żeliwnej studni, którą zdobi Panna z Jednorożcem – herb Nowej Warszawy, warto też zwiedzić barokowy kościół św. Jacka, uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych w polskiej stolicy. Ta część Warszawy może też oczarować miłośników nauki, na których czeka tu Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Na Trakcie Królewskim

Wycieczki Traktem Królewskim to propozycja dla tych, którzy chcą odwiedzić miejsca wyjątkowo ważne z punktu widzenia polskiej historii. Do najważniejszych obiektów na tej trasie turystycznej zalicza się Zamek Królewski. Odbudowany po II wojnie światowej, służy dziś jako siedziba muzeum, które z pewnością warto zwiedzić w trakcie pobytu w Warszawie. Piękne wnętrza oraz cenne dzieła sztuki robią tu ogromne wrażenie, a wizyta w tym obiekcie może się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Na Trakcie Królewskim znajdują się również Łazienki Królewskie – wspaniały zespół parkowo – pałacowy, znany z amfiteatru, ogrodu chińskiego oraz najsłynniejszego pomnika Fryderyka Chopina w Polsce. Dumą tego miejsca jest też Pałac na Wodzie – klasycystyczna budowla z czasów króla Stanisława Augusta, mogąca się pochwalić wspaniałymi zbiorami sztuki. Trakt Królewski kończy się w Wilanowie, w pięknej barokowej rezydencji, przypominającej nam o czasach króla Jana III Sobieskiego. W obiekcie, który służył władcy i jego ukochanej Marysieńce jako letnia rezydencja, czekają dziś na gości cenne dzieła, w tym unikalna Galeria Portretu Polskiego.

Warszawskie muzea: gdzie warto się wybrać?

By poznać długie i burzliwe dzieje Warszawy, warto zwiedzić tutejsze muzea. Jednym z tych najważniejszych jest Muzeum Warszawy, skupione na dziejach polskiej stolicy. Dla tych, których interesują dzieje społeczności żydowskiej, wspaniałym miejscem może się okazać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na muzealnej mapie Warszawy miejsce szczególne zajmuje też nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, skupione na najtragiczniejszym okresie w dziejach miasta.

Warszawa to moc atrakcji, którym warto poświęcić więcej uwagi. Kto zechce spędzić tu więcej czasu, ten będzie mógł skorzystać z wielu ciekawych ofert wypoczynku. Tanie noclegi dla turystów, liczne trasy spacerowe oraz usługi doświadczonych przewodników – oto wsparcie, dzięki któremu poznawanie Warszawy i jej najcenniejszych skarbów stanie się zadaniem bardzo prostym.