Warszawa uczciła pamięć o ofiarach Holocaustu

27 Stycznia to ważny dzień dla historii, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji w Warszawie przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie odbyła się główna ceremonia. Organizatorzy apelowali także o zapalenie w oknach symbolicznej świeczki. 

Obchodzone w Warszawie wydarzenie-Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiła 1 listopada 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dzień jest rocznicą wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego, mieszczącego się w Auschwitz, które miało miejsce 27 stycznia. Uroczystość mająca miejsce w Warszawie, odbywała się pod honorowym patronatem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. 

Warszawa uczciła wydarzenie, poprzez oficjalne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta i modlitwą za pomordowanych w obozach zagłady i gettach. Podczas uroczystego składania kwiatów Miasto Stołeczne Warszawa reprezentowała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra. Obecna Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła w swoim wypowiedzeniu, że Polacy, mają szczególny obowiązek dawania świadectwa całemu światu, o Żydowskich sąsiadach.

Wspominając istotne dla kraju wydarzenia, warto również wspomnieć, że Niemiecki obóz KL Auschwitz-Birkenau pochłonął blisko 1,1 mln więźniów, a około 90% stanowili Żydzi przywiezieni w miejsce z całej Europy. 

Warszawskimi ulicami, tak jak ubiegłego roku jeździł także zabytkowy tramwaj. Pusty, oznaczony gwiazdą Dawida pojazd symbolizował tramwaj kursujący w czasie II wojny Światowej  w getcie Warszawskim.

W oknach o godzinie 18 licznie pojawiły się zapalone świece, o które apelowali organizatorzy Dnia Pamięci. Światło miało symbolizować nadzieję, że takie wydarzenia nie zapiszą się nigdy więcej na kartach historii oraz solidarność z ofiarami holocaustu. Symboliczne światło, zapalić można było również wirtualnie, poprzez pobranie grafiki z profilu Fundacji Shalom i udostępnieniu w mediach społecznościowych.