pawilon dla kotow w warszawie

Wawer: rozstrzygnięto konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów 

Wyłoniono zwycięski projekt, który dotyczył nowego pawilonu dla bezdomnych kotów na Wawrze. Z 21 prac, które wpłynęły w ramach konkursu architektonicznego, zwycięska należała do architekta z Krakowa – Piotra Głowackiego. 

Budynek, który ma zostać miejscem głównie dla bezdomnych kotów powstanie na granicy leśnych działek na Wawrze. Planuje się stworzenie dwupiętrowej, prostej, a zarazem eleganckiej bryły. Na parterze zaplanowano duże okna, natomiast w narożniku przy wejściu głównym wyrazisty podcień. Propozycje autora zwycięskiego projektu obejmują ponadto wyłożenie elewacji płytkami ceramicznymi w brązowym odcieniu, podobnym do pnia drzewa. Urządzenie wolierów na zielonym dachu będzie możliwe dzięki wycofaniu w stosunku do elewacji ostatniej kondygnacji z przestrzeniami na wolny pobyt kotów. 

Architekt Piotr Głowacki – zwycięzca konkursu na pawilon otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. złotych. Ponadto zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na sporządzenie projektu wykonawczego. Nagroda drugiego stopnia to natomiast 15 tys. zł, a trzeciego 10 tys. zł. Trzecie miejsce jednak otrzymały dwa różne zespoły, które muszą podzielić się przyznaną nagrodą. Najlepsze prace wybrał sąd konkursowy, na czele z prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich – Martą Sękulską-Wrońską. 

Jak mówi Magdalena Młochowska – dyrektor, koordynator ds. Zielonej Warszawy nowa inwestycja ma na celu poprawę standardu opieki nad bezdomnymi zwierzętami zarówno w Schronisku na Paluchu, jak i dla przeznaczonej tylko dla kotów jego nowej filii na Wawrze. Warszawa bowiem bardzo dba o zwierzęta, jednak chce to robić jeszcze lepiej.