Włochy – nowa sypialnia mieszkańców Warszawy?

Warszawskie Włochy to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic miasta. Nowe inwestycje sprawiają, że obraz dzielnicy się zmienia, przez co staje się ona coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania. Dlaczego warto kupić lokal w tej części stolicy? Oto kilka argumentów!

Informacje o dzielnicy

Położone w południowo-zachodniej części Warszawy Włochy o powierzchni 28,63 km2 to jedna z najmniej licznych dzielnic pod względem ludności. Zamieszkuje ją 49 526 osób (dane GUS na 01.01.2023), co sprawia, że mimo dużej oferty mieszkań, wciąż jest przestronna i niezatłoczona. Jest to przede wszystkim zasługa dużej ilości zieleni. Na terenie Włochów znajduje się wiele parków i stawów oraz innych terenów rekreacyjnych.

Dzielnica dzieli się na 8 osiedli. Są to Nowe Włochy, Stare Włochy, Załuski, Salomea, Okęcie, Paluch-Gorzkiewki, Raków-Wiktoryn i Opacz Wielka. Dzielnice różnią się pod względem architektury. W najstarszej części Włochów dominuje zabudowa willowa i jednorodzinna. Stale powstają także nowe inwestycje deweloperskie, co sprawia, że oferta mieszkań na sprzedaż jest bardzo zróżnicowana. Według danych serwisu Gethome średnia cena za m kw. plasuje się tu na poziomie 16 tys. zł, co czyni Włochy nieco tańszą i bardziej przystępną dzielnicą niż sąsiedni Mokotów czy Ochota. Dlaczego warto tu zamieszkać?

Dobra komunikacja

Włochy są świetnie skomunikowane z pozostałymi częściami Warszawy. Sprawna komunikacja w dzielnicy to zasługa rozwiniętej sieci połączeń autobusowych i tramwajowych, które rozpoczynają się najczęściej w zajezdni tramwajowo-autobusowej P+R al. Krakowska oraz stacji kolejowej Warszawa Włochy. Dojazd do centrum nie przekracza zazwyczaj 40 minut. Mieszkańcy mogą także skorzystać ze ścieżek rowerowych i skrócić czas dojazdu nawet do 25 minut. Już niebawem możliwość dojazdu rozszerzy się o metro. W 2024 roku planowane jest otwarcie II linii metra w Bemowie, która znajdzie się zaledwie kilkaset metrów od granicy z Włochami.

Tereny rekreacyjne

Włochy mają opinię dzielnicy pełnej zieleni. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Są to przede wszystkim parki i zieleńce. Największą atrakcją jest Park ze Stawami Cietrzewia o powierzchni 8 ha. Sporą popularnością cieszą się także Park ze Stawem Koziorożca i Park Kombatantów przy ul. Chrościckiego. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne siłownie plenerowe, korty tenisowe oraz boiska do gier zespołowych. Mieszkańcy mogą także skorzystać z oferty Ośrodka Sportu i Rekreacji z siłownią, halą sportową i basenem. Ważnym miejscem na mapie dzielnicy jest poddany rewitalizacji Fort V „Włochy” z obszarem do pikników i grillowania.

Rozrywka i kultura

Na terenie dzielnicy znajduje się miejscowy Dom Kultury Włochy, w ramach którego funkcjonuje Kino Studyjne ADA, Okęcka Sala Widowiskowa oraz Dom Animacji. Instytucja organizuje także przeglądy teatralne, koncerty i spotkania podróżnicze. W okresie letnim na terenie Parku ze Stawami Cietrzewia oraz Osiedla Astronautów organizowane są kina plenerowe. Mieszkańcy mogą także skorzystać z kręgielni, sali bilardowej oraz wielu restauracji i kawiarni w różnych częściach dzielnicy.

Infrastruktura handlowo-usługowa

Na terenie Włochów znajdują się liczne supermarkety, dyskonty oraz sklepy budowlane. Mieszkańcy mogą także wybrać się na zakupy do centrum handlowego Okęcie Park oraz Centrum Łopuszańska 22. Popularną strefę handlową stanowi Targowisko Bakalarska, gdzie mieści się kilkaset całorocznych pawilonów. W okresie letnim warto wybrać się na Giełdę Rolno-Spożywczą Okęcie, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa.

Placówki edukacyjne i medyczne

Rodzice mieszkający we Włochach cenią łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli. W dzielnicy znajdują się placówki publiczne i prywatne, co zapewnia odpowiednią ilość miejsc. W lokalizacji funkcjonuje 6 szkół podstawowych oraz 5 liceów ogólnokształcących, w tym prestiżowe CLIX LO im. Króla Jana III Sobieskiego. We Włochach znajduje się także siedziba i wydziały Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej.

Na terenie dzielnicy znajdują się 4 przychodnie Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy. Na terenie dzielnicy nie ma ani jednego szpitala. Znajdują się one jednak w obszarach sąsiadujących z tą częścią Warszawy.

Atrakcyjna oferta mieszkań

Na Włochach znajdziemy szeroką i różnicową ofertę mieszkań. Są to zarówno lokale z rynku wtórnego, jak i nowe mieszkania deweloperskie. Wśród młodych mieszkańców oraz osób kupujących mieszkania na cele inwestycyjne szczególną popularnością cieszą się ogłoszenia kawalerek. Rodziny z dziećmi i seniorzy chętniej wybierają większe lokale 2 lub 3-pokojowe. Wynajem w Warszawie to ciekawa propozycja dla studentów oraz osób zaczynających pracę w stolicy. Każda z tych grup z pewnością doceni świetną komunikację, dużą ilość zieleni oraz obecność infrastruktury, która pozwala załatwić większość codziennych spraw bez konieczności dojazdu.