Zabytkowe tramwaje powracają na trasy, świętując historię lokalnego transportu

W najbliższą niedzielę, 29 października, Warszawskie Tramwaje zdecydowały się uczcić swoją barwną historię w sposób szczególny. Tego dnia wyjątkowe, historyczne wagony zostaną wprowadzone na torowiska, aby upamiętnić 90. rocznicę otwarcia pierwszego odcinka do osiedla Boernerowo oraz 73. rocznicę przekształcenia trasy w jej obecny kształt.

Podróż w czasie rozpoczyna się 22 października 1933 roku, kiedy to o godzinie 11:00 uroczyście otwarto trasę tramwajową połączoną z Ulrychów do osiedla Łączności w Babicach. Budowa tej trasy zajęła tylko półtora roku i prowadziła przez Księcia Janusza, Obozową i Szosę Forteczną, aż do terenu obecnego lotniska. Uroczystość zasłonięcia była huczna z przecięciem wstęgi i oficjalnym otwarciem linii tramwajowej B.

W ciągu lat trasa tramwaju ulegała zmianom, mimo to zawsze prowadziła do Boernerowo. Niezależnie od różnych oznaczeń – B, 22B i 22A, linia ta przetrwała aż do czasów Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny, tramwaje wróciły na stary tor pod nowym oznaczeniem jako linia 20. Cztery lata później, dokładnie 29 października 1950 roku, otwarto całkowicie nowe torowisko: tym razem prowadziło ono jednotorem prosto ulicą Dywizjonu 303 i Kaliskiego aż do pętli Boernerowo. Ten układ przetrwał aż do 2011 roku, kiedy to w związku z budową trasy S8 skrócono jednotorowy odcinek tylko do ulicy generała Kaliskiego, a następnie zastąpiono go podwójnym ciągiem.

W bieżącym roku przypada 73. rocznica otwarcia powojennej trasy. Aby tego dnia uczcić, historyczne wagony zostaną wprowadzone na tory z tym samym oznaczeniem, które miały dawniej. Te wyjątkowe pojazdy będą dostępne dla pasażerów w godzinach od 12:00 do 18:00 na trasie: Banacha, Grójecka, Towarowa, Okopowa, al. Solidarności, Młynarska, Obozowa, Dywizjonu 303, Kaliskiego, Boernerowo.

Zwykłe bilety ZTM będą ważne podczas tych wyjątkowych przejazdów zabytkowymi tramwajami linii B.