Filmowe oblicze Warszawy: Przemiana stolicy Polski w wielokrotną scenę kinową

Warszawa, niemalże codziennie przekształcała się w wielką scenę filmową w ostatnich latach. W roku ubiegłym, aż 574 zapytań dotyczących uzyskania zgody na kręcenie filmów wpłynęło do władz miasta od różnych producentów. To przełożyło się na 995 dni zdjęciowych. Znani reżyserzy polskiego kina jak Xawery Żuławski, czy twórcy zagraniczni tak jak Jesse Eisenberg i Burhan Qurbani, wybrali Warszawę jako miejsce realizacji swoich najnowszych dzieł.

Rok temu, właśnie styczniu, zaczęło się kręcenie filmu historycznego „Powstaniec 1963” pod reżyserią Tadeusza Syki. Film przedstawia historię ks. Stanisława Brzóski – bohatera Powstania Styczniowego. Trwająca prawie pół roku produkcja, przy współpracy z Sebastianem Fabijańskim, Olgierdem Łukaszewiczem i Danielem Olbrychskim, była realizowana w Twierdzy Modlin oraz Łazienkach Królewskich w Warszawie. Premiera filmu miała miejsce styczniu 2024, co zbiegło się z 160. rocznicą Powstania Styczniowego.

Pod koniec 2023 roku, Warszawa stała się tłem dla „Kuleja” Xawerego Żuławskiego – biograficznego filmu o polskim złotym medalisty olimpijskim. Twórcy postarali się odtworzyć klimat Warszawy lat 60. Film kręcony był w Hali Gwardii przy placu Żelaznej Bramy, na Ochocie oraz w Pałacu Kultury i Nauki.

W lipcu zeszłego roku, rozpoczęły się zdjęcia do obyczajowej komedii Macieja Ziębickiego „Baśka”, które odbywały się na Forcie Mokotowskim oraz przy ul. Zgoda. Przez całe wakacje trwały natomiast zdjęcia do młodzieżowej komedii „Piep*ować Mickiewicza”, zrealizowane na plaży Poniatówce, Pradze oraz w Falenicy.

Od sierpnia aż do grudnia realizowane były zdjęcia do filmu „Droga do domu” Ewy Stankiewicz. Film, który opowiada historię polskiej dyrygentki wywiezionej przez Sowietów na Syberię w 1939, kosztował 19 mln złotych. Lokalizacje zdjęć to hale WFDiF przy Chełmskiej i Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina na Tamce.

W połowie sierpnia ruszyły zdjęcia do filmu „Baby Boom czyli Kogel Mogel 5”. Zdjęcia kręcone były w różnych miejscach: Rynku Nowego Miasta, Krakowskim Przedmieściu, Łomiankach, Konstancinie-Jeziornej, Józefowie i Otwocku.

Jeszcze wiele zagranicznych produkcji wybrało Warszawę jako miejsce realizacji swoich dzieł. „A Real Pain” wyreżyserowany przez Jessego Eisenberga czy „No beast so fierce” niemieckiego reżysera afgańskiego pochodzenia Burhana Qurbani to tylko dwie z nich.

Wiosną odbyły się zdjęcia do fabularnego debiutu Dominiki Montean-Pańków „Skrzyżowanie”, zlokalizowane w Wawrze. Natomiast w lutym rozpoczęła się realizacja „Horror Story” – pełnometrażowego debiutu Adriana Apanela. Tłem dla fabuły filmu był nowoczesny kompleks Warsaw Spire przy Placu Europejskim oraz biurowce przy rondzie ONZ i rondzie Daszyńskiego.

Warszawa stała się tłem nie tylko dla filmów, ale i seriali. W 2022 roku rozpoczęto kręcenie serialu „Forst” dla Netflixa a początek 2023 roku rozpoczął pracę nad serialem „RAFI”. W 2023 roku na planie spotykała się ekipa serialu TVN „Skazana”, gdzie główna lokacja to teren dawnego szpitala przy ul. Działdowskiej na Woli, który odgrywał rolę filmowego więzienia. Ostatnim z seriali kręconych w Warszawie był serial Canal+ „Kiedy ślub” w reżyserii Piotra Domalewskiego i Łukasza Ostalskiego.