Funkcjonariusze z Ursynowa zatrzymali dwie młode dziewczyny podejrzane o oszustwo na "policjanta", które doprowadziło do straty 50 000 zł przez starszą panią

Na terenie dzielnicy Ursynów, funkcjonariusze kryminalni zatrzymali dwie niepełnoletnie, które były zamieszane w przestępstwo oszustwa metodą tzw. „policjanta”. Staruszka, którą oszukały, straciła swoją kartę bankomatową oraz 50 000 zł z konta. Obecnie, na skutek decyzji sądu, młode oszustki przebywają w ośrodkach dla młodzieży.

Pokrzywdzona kobieta dostała telefon z informacją o zagrożeniu na jej koncie bankowym i potrzebie przekazania środków policji dla ich ochrony. Przekonana o bezsprzecznej konieczności współpracy z organami prawa, pokrzywdzona postępowała zgodnie z instrukcjami oszustów. W momencie kiedy staruszka nie mogła wypłacić gotówki z banku ze względu na godzinę, osoba podszywająca się za policjanta poprosiła ją o podanie numeru PIN do jej karty bankowej. Następnie karta miała zostać przekazana osobie udającej „policjantkę”. Kobieta przekazała kopertę z kartą pod jednym z sklepów na Ursynowie młodej dziewczynie. Kiedy następnego dnia sprawdziła swoje konto, zauważyła brak 50 000 zł. Wtedy zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa.

Sprawę natychmiast wzięli na siebie ursynowscy kryminalni. Ich działania doprowadziły do zatrzymania dwóch nastolatek, które odpowiadały opisowi osób widzianych na nagraniach z monitoringu podczas wypłaty gotówki. Kilka dni temu funkcjonariusze ustalili miejsce pobytu dziewcząt i dokonali ich zatrzymania. Okazało się, że jedna z nich była poszukiwana za ucieczkę z ośrodka wychowawczego dla młodzieży. Obie miały przy sobie kilka telefonów i dużą sumę gotówki. Po zatrzymaniu 14- i 15-latka przekazano funkcjonariuszom z Wydziału do spraw Nieletnich i Patologii. Sąd zadecydował o umieszczeniu obu dziewcząt w MOW-ie.

Oszustwa na „wnuczka” i „policjanta” są ciągle używane do wyłudzeń od starszych osób. Apele policji są jasne: zachować ostrożność, nie udostępniać przez telefon swoich danych osobowych czy szczegółów dotyczących swoich oszczędności. W przypadku takich sytuacji, zawsze należy najpierw rozłączyć się i wybrać inny numer, aby sprawdzić informacje. Nigdy nie należy wypłacać gotówki i przekazywać jej osobom podającym się za policjantów. Po otrzymaniu takiego telefonu, należy powiadomić o próbie wyłudzenia środków, dzwoniąc z innego aparatu.

Policja przypomina: nigdy nie prowadzi operacji przez telefon, nigdy nie prosi o oszczędności dla jakichkolwiek celów i nigdy nie udostępnia telefonicznie informacji na temat działań operacyjnych czy danych policjantów biorących w nich udział!