13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny, który trwał do roku 1989. Z okazji 40 rocznicy, w całym kraju zostało przeprowadzone około 170 wydarzeń. Ich celem było upamiętnienie historii oraz osób zasłużonych. Jak obchodziła rocznice Warszawa?
Wydarzenia w Warszawie
Instytucje społeczne zadbały, aby w dniu 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nie zabrakło w Warszawie wydarzeń upamiętniających ten dzień. Historię narodu uczczono wystawami, spektaklami, koncertami, odsłonięciem tablic, jak również aktualizacją warszawskiej aplikacji. Uroczystości upamiętniające trudne wydarzenia pozwoliły przybliżyć i uczcić historię tego okresu.
W nocy z 12 na 13 grudnia Andrzej Duda złożył hołd ofiarom Stanu Wojennego. Przed południem w poniedziałek, umieścił również znicz pod tablicą upamiętniającą działaczkę NSZZ „Solidarność”– Annę Walentynowicz. Rafał Trzaskowski natomiast, przypomniał mieszkańcom o historii osób takich jak Grzegorz Przemyk. Był on jedną z ofiar ciężkiego dla kraju okresu, Prezydent Warszawy złożył pod tablicą upamiętniającą kwiaty.
Wydarzenia odbywające się w Warszawie to także m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej o nazwie ”Zginęli za Wolną Polskę”, jak i coroczny finał akcji IPN na placu Józefa Piłsudskiego „Światło Wolności”.
Posiadacze aplikacji „Wasza Warszawa” mieli możliwość skorzystania z materiału, który nazwany został przez Dom Spotkań z Historią „Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny”. Przedstawiona mapa Warszawy zawierała miejsca, ważne dla historii w czasie trwania stanu wojennego oraz opowieści z miejsc odwiedzanych przez mieszkańców.
Do końca roku 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej, można obejrzeć perspektywę stanu wojennego. Udając się na wystawę przygotowaną przez Muzeum Karykatury „Kiedy tarczą był śmiech”. Wystawione ekspozycję prezentują pracę polskich artystów, którzy w stylu satyrystycznym, przedstawili wydarzenia oraz realia stanu wojennego.