Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Wysoka wilgoć może dotyczyć zarówno starych, jak i nowych domów. Z problemem tym trzeba walczyć, ponieważ konsekwencje zawilgoconych murów nie ograniczają się do nieestetycznych plam na ścianach czy nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach. Wilgoć stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia domowników i konstrukcji całego budynku. Właściwe zabezpieczenie domu przed wilgocią jest więc kluczowe dla komfortu życia i trwałości obiektu budowlanego. Jak ochronić swój dom przed wilgocią? Oto kilka niezawodnych sposobów.

Krok 1 – prawidłowa hydroizolacja

O odpowiednią hydroizolację najlepiej zadbać już na etapie planowania i budowy domu. Należy wziąć pod uwagę warunki terenowe panujące w miejscu inwestycji. Do prawidłowego zabezpieczenia budynku przed wilgocią potrzebna jest zarówno izolacja pozioma, jak i pionowa. W przypadku istniejących budynków, również postawionych wiele lat wcześniej, hydroizolację można skutecznie i bez generalnych remontów odtworzyć. Pozwalają na to nowoczesne metody, w szczególności iniekcja krystaliczna. Metoda iniekcji krystalicznej pomaga w krótkim czasie „wypchnąć” wilgoć kumulowaną w murach latami. Osuszeniu murów towarzyszy odtworzenie właściwej hydroizolacji, więc nie ma ryzyka, że po realizacji konstrukcja znowu zacznie nasiąkać wodą.

Hydroizolacja pozioma

Hydroizolacja pozioma to bariera chroniąca ściany przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli chłonięciem wilgoci od dołu. Podciąganie kapilarne to najczęstsza przyczyna zawilgocenia murów, które może sięgać nawet do wysokości 1,5 metra. Do zjawiska tego dochodzi przy braku odpowiedniego zaizolowania podstawy obiektu. Profesjonalnie wykonana hydroizolacja pozioma ochroni konstrukcję Twojego domu przed wnikaniem wody do wewnątrz.

Hydroizolacja pionowa

Poważnym zagrożeniem dla ścian fundamentowych są wody opadowe i gruntowe. Wilgoć lubi przedostawać się do muru właśnie przez jego boczną powierzchnię. Aby skutecznie ochronić ściany fundamentowe przed napływem wilgoci, należy na całych ich powierzchniach wykonać hydroizolację pionową. W ten sposób powstanie trwała, wodoszczelna bariera. Dodatkową korzyścią z wdrożenia hydroizolacji pionowej jest pozbycie się wilgoci i wzmocnienie struktury ściany – mocno osłabionej, gdy długo nasiąkała wodą. Prawidłowo wykonana izolacja pionowa, przy użyciu nowoczesnych i trwałych materiałów, zabezpieczy Twój dom na długie lata, umożliwiając mu stabilne funkcjonowanie.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji w Warszawie?

Hydroizolacja w Warszawie znajduje się w ofercie wielu firm. Warto naprawdę przyłożyć się do wyboru usługodawcy, ponieważ prawidłowe wykonanie hydroizolacji wymaga wiedzy, doświadczenia i staranności. Kluczowe znaczenie dla skuteczności i trwałości prac ma poprawne dopasowanie metody do specyfiki projektu oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów. Ważne, żeby wykonawca specjalizował się w osuszaniu budynków, a nie świadczył po prostu usługi ogólnobudowlane. W przypadku posługiwania się metodą iniekcji krystalicznej, należy upewnić się, że jest to oryginalna, opatentowana technologia Iniekcji Krystalicznej®. Niektóre preparaty uszczelniające i hydrofobowe mogą posiadać w składzie substancje szkodliwe dla zdrowia, więc nie powinny być stosowane od wewnątrz. Materiały wykorzystywane w Iniekcji Krystalicznej® bazują na naturalnych surowcach. Są bezpieczne dla człowieka i środowiska. 

Pozostałe metody walki z wilgocią w domu

Podstawą utrzymania korzystnego mikroklimatu we wnętrzach jest sprawna wentylacja. Powinna znaleźć się nie tylko w łazience, ale wszędzie tam, gdzie występuje problem wilgoci, zwłaszcza w kuchni i w pomieszczeniach bez okien. Gdy gotujesz, zawsze uruchamiaj okap. Najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci jest regularne wietrzenie wnętrz. Wskazówki dotyczące prawidłowego wietrzenia pomieszczeń można znaleźć w internecie. Wsparciem w regulowaniu poziomu wilgoci w domu są nawilżacze powietrza i pochłaniacze wilgoci. Urządzenia takie często posiadają wbudowane czujniki. Nowocześniejsze modele umożliwiają zdalny odczyt parametrów na smartfonie w dedykowanej aplikacji. Regularnie sprawdzaj rynny i rury spustowe. Przyjrzyj się też kondycji stolarki okiennej. Przez nieszczelne okna wilgoć z łatwością dostaje się do środka.