Królewskie oblicze Warszawy

Warszawa to wspaniałe miasto, które można zwiedzać na wiele sposobów. Jedną z ciekawszych propozycji dla tych, którzy w czasie wycieczki po stolicy chcą poznać dzieje miasta i ujrzeć jego najpiękniejsze zakątki, jest spacer śladami polskich królów. Co warto zobaczyć w trakcie takiej wędrówki? Jakie atrakcje na tej trasie zasługują na szczególne wyróżnienie?

Zamek Królewski i jego skarby

Trakt Królewski w Warszawie to przede wszystkim zamek, który po wojennych zniszczeniach został starannie odbudowany i zaadaptowany na potrzeby muzealne. Dziś Zamek Królewski zachwyca swą sylwetką oraz wspaniałymi wnętrzami, w których zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki. W miejscu tym można również podziwiać insygnia królewskie, wspaniałe apartamenty oraz tak intrygujące wnętrza, jak mieszkanie Stefana Żeromskiego, który ostatnie lata życia spędził właśnie tu, na królewskim zamku w Warszawie.

Pałac Prezydencki – duma Krakowskiego Przedmieścia

Jednym z najważniejszych budynków na Krakowskim Przedmieściu jest pałac, dawniej zwany Namiestnikowskim, dziś – Prezydenckim. Jego dzieje sięgają XVII stulecia, kiedy to znany był jako miejsce licznych balów oraz towarzyskich spotkań. W okresie zaborów stał się siedzibą Namiestnika, obecnie służy jako rezydencja Prezydenta RP. Przed pałacem można zobaczyć jeden z ciekawszych pomników warszawskich, na którym przedstawiono siedzącego na koniu księcia Józefa Poniatowskiego.

Plac Piłsudskiego i Ogród Saski

Plac Piłsudskiego oraz sąsiadujący z nim Ogród Saski to bardzo ważne punkty na mapie Warszawy. Kto w czasie wycieczki zajrzy na ich teren, ten będzie mógł ujrzeć takie atrakcje, jak Grób Nieznanego Żołnierza oraz ogród, na terenie którego do dziś można podziwiać ciekawą kolekcję barokowych rzeźb. Warto tu zaznaczyć, że Ogród Saski to pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce, natomiast dzisiejszy plac Piłsudskiego to w istocie dawny dziedziniec nieistniejącego już dziś pałacu Saskiego, zbudowanego jako rezydencja dla królów Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa.

Wokół pałacu Krasińskich

W czasie wycieczki po królewskiej Warszawie nie można pominąć tak ciekawej budowli, jaką jest pałac Krasińskich. Miejsce to urzeka zarówno swą barokową formą, jak i pięknym otoczeniem. Tonący w kwiatach ogród zachwyca, w wypoczynek na jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Łazienki Królewskie: skarby niezwykłego parku

Zespół parkowo-pałacowy, znany jako Łazienki Królewskie, to bez wątpienia jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może nas oczarować Warszawa. Miejsce to kusi przede wszystkim okazałym Pałacem na Wodzie, będącym jednym z najciekawszych przykładów stylu klasycystycznego na terenie stolicy. Warto jednak zwrócić tu uwagę i na inne obiekty, takie jak amfiteatr, Stara Pomarańczarnia, Dom Narutowicza czy pałac zwany Belwederem.

Wilanów króla Sobieskiego

Miłośników architektury barokowej zachwycić może ostatni obiekt na Trakcie Królewskim. Jest nim pałac w Wilanowie, dawniej służący jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki. „Polski Wersal” do dziś zachwyca swą architekturą, pięknym otoczeniem oraz wnętrzami, w których można podziwiać wiele cennych dzieł sztuki, w tym imponującą kolekcję portretów.

Wycieczki Traktem Królewskim to jedna z najciekawszych propozycji dla tych, którym marzy się królewska Warszawa. Dobrze rozwinięta baza noclegowa ułatwia planowanie dłuższych pobytów w tym mieście, a liczne przewodniki sprawiają, że zwiedzanie kolejnych zabytków staje się prostym i przyjemnym zadaniem.