Warszawiacy coraz chętniej spędzają czas na odnowionym Placu Pięciu Rogów

Otwarty dwa lata temu, 5 lipca 2022 roku, Plac Pięciu Rogów spotkał się z ciepłym przyjęciem mieszkańców Warszawy. Jak wynika z badań stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, to zielone miejsce wypoczynku i spotkań przyciąga aż 260 tysięcy osób tygodniowo, co przekłada się na ponad milion odwiedzających miesięcznie. Lokalizacja placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej sprawia, że staje się on również ważnym punktem przechodnim dla warszawian.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla satysfakcję z faktu, że przebudowany plac, obfitujący w estetyczne założenia i dobrze zagospodarowane tereny zieleni, cieszy się uznaniem mieszkańców. Plac Pięciu Rogów stał się charakterystycznym miejscem na mapie stolicy – miejscem odpoczynku i rozrywki, które warszawiacy chętnie odwiedzają.

Przed przebudową plac był szarym i dusznym skrzyżowaniem pięciu ulic. Po remoncie, teraz na placu można znaleźć liczne ławki do odpoczynku, 22 drzewa i zlikwidowane bariery architektoniczne. Został on przekształcony w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń, co zostało potwierdzone w ankiecie przeprowadzonej przez ZDM. Ponad 70% respondentów pozytywnie oceniło estetykę placu, a 78% uznało, że jest on dobrze zagospodarowany pod względem funkcji społecznych.

Plac Pięciu Rogów nie tylko spełnia funkcję przechodnią, ale także stał się miejscem spotkań i odpoczynku. Wygodne ławki cieszą się dużym zainteresowaniem przechodniów, a rzeźba akustyczna „Pisklę. Drozd śpiewak” Joanny Rajkowskiej przyciąga sporo uwagi. Plac stał się również miejscem różnorodnych wydarzeń – od koncertów plenerowych, poprzez wystąpienia ulicznych artystów, po miejsce manifestowania poglądów społecznych i politycznych.

Wykorzystanie placu przez pieszych jest dominujące – w ciągu tygodnia odnotowano blisko 260 tysięcy przechodniów. Pomiary pokazały największy ruch pieszych w piątki i soboty, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na Placu Pięciu Rogów ruch pieszych jest swobodny i bezpieczny, co potwierdza aż 94% ankietowanych.

Po przebudowie ruch samochodowy na placu został znacznie ograniczony, stanowi jedynie 4% całego ruchu. Pomiary prędkości wykazały, że mimo wprowadzenia strefy zamieszkania z ograniczeniem do 20 km/h, aż 71% pojazdów poruszało się szybciej. Jednak przypadki prędkości zagrażającej pieszym były rzadkie, co przekłada się na coraz mniej sytuacji niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych.