poprawa jakości powietrza w Warszawie

Warszawiacy oddychają coraz czystszym powietrzem

W stolicy na przestrzeni ostatnich 12 lat jakość powietrza stale się poprawia. To dobra wiadomość, szczególnie dla mieszkańców Warszawy. Stołeczny ratusz zapewnia ponadto, że nie zrezygnuje z działań dążących do dalszej poprawy. 

Warszawskie stację rejestrują w ostatnich latach wyraźny spadek zanieczyszczeń powietrza. Tendencja rosnącej jakości obserwowana jest szczególnie w przeciągu ostatnich 12 lat. Ponadto wyraźnie widać to i przede wszystkim czuć od 2017 roku, gdy przyjęto mazowiecką uchwałę antysmogową. Zakładała ona zakaz używania przestarzałych pieców tzw. kopciuchów od 2023 roku. Mieszkańcy Warszawy, którzy zdecydowali się na wymianę swojego źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, mogli liczyć również na otrzymanie od miasta dotacji. 

Ostatnie dane jakości powietrza wykazują, że ubiegłym roku w stolicy średnie wyniki mieściły się w normie (poniżej 20 μg/m3 dla PM 2,5 oraz poniżej 40 μg/m3 dla PM 10). Ratusz podkreśla jednak, że nie zamierza rezygnować z dalszych działań, które pozwolą na poprawę czystości powietrza. Od kilku miesięcy dostępne są m.in. nowe czujniki, które zamontowano w każdej z dzielnic na terenie Warszawy. Mieszkańcy mogą, dzięki temu na bieżąco sprawdzać jakość powietrza na dedykowanej stronie lub przez warszawską aplikację.