Zielone inwestycje w stolicy: modernizacja parków, nasadzenia drzew i zazielenianie torowisk tramwajowych

Stolica Polski, Warszawa, w roku 2023 podjęła się szeregu działań mających na celu zwiększenie liczby terenów zielonych. W ramach tych inicjatyw odnowiono trzy znaczne przestrzenie parkowe, zainstalowano rozchodnik na długości ponad 3 km torów tramwajowych oraz posadzono około 100 tysięcy drzew. Prace obejmowały również tworzenie tzw. parków kieszonkowych zaplanowanych w budżecie obywatelskim oraz stopniowe zastępowanie betonu zielenią na placach i przystankach miejskich.

Prezydent miasta Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla wagę działań na rzecz zielonej stolicy. Pierwszym krokiem są nowe nasadzenia drzewiastych i krzewów, tworzenie parków oraz modernizacja już istniejących. Dodatkowo, miejskie przestrzenie pokryte betonem są stopniowo zastępowane roślinami.

W 2023 roku ukończono modernizację trzech dużych obszarów zielonych: Parku Pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Parku Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej na Ursynowie oraz jednego z największych ulubieńców mieszkańców miasta – Parku Pole Mokotowskie. W tych miejscach znacznie zwiększono liczbę roślin przez posadzenie kilku tysięcy krzewów, bylin i ponad 800 drzew parkowych. Dodatkowo, w Parku Akcji „Burza” posadzono około 8,5 tysiąca sadzonek drzew leśnych.

Jednym z najbardziej przekształconych parków jest Pole Mokotowskie, gdzie betonowe stawy zastąpiono nowym układem wodnym z roślinami szuwarowymi i atrakcyjnymi drewnianymi podestami. Mieszkańcy Warszawy doceniają również zmiany w Parku Akcji „Burza”, gdzie oprócz platformy widokowej z odnowionym symbolem Polski Walczącej można podziwiać charakterystyczne wąwozy i kładkę wśród drzew.

Modernizacja trzech parków to jednak tylko fragment działań Zarządu Zieleni miasta stołecznego Warszawa. W 2023 roku rozpoczęła się również budowa Parku Linearnego Suwak na granicy Ochoty i Mokotowa oraz linearnego skweru przy ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Dodatkowo, podpisano umowy na tworzenie 13-hektarowego Parku Żerańskiego na Białołęce oraz 2-kilometrowego parku liniowego nad obwodnicą Warszawy na Ursynowie.

W ramach inicjatyw finansowanych z budżetu obywatelskiego powstają również mniejsze przestrzenie zielone, takie jak parki kieszonkowe, skwery czy zielone zakątki.

Nasadzenia drzew stanowią kolejną ważną część działań na rzecz zielonej Warszawy. W ciągu 2023 roku posadzono około 100 tysięcy nowych drzew. Większość z nich, ponad 90 tysięcy, znalazła miejsce na terenach administrowanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Pozostałe drzewa posadzono w parkach, na skwerach i wzdłuż pasów drogowych.

Zieleń na torowiskach tramwajowych to kolejny krok w kierunku ekologicznej stolicy. Tylko w ubiegłym roku przybyło ponad 3 km zielonych torów. Zasiedlono je różnymi gatunkami rozchodnika, a na niektórych trasach dodatkowo posadzono goździki, krwawnik, byliny a nawet oregano.

Rozchodnik pojawia się także na dachach przystanków autobusowych. Aktualnie jest ich już 90 w stolicy. Rośliny te mają zdolność oczyszczania powietrza, chłodzenia oraz magazynowania wody, co ma wpływ na poprawę jakości powietrza i retencję wodną.

Zielone zmiany w Warszawie obejmują również zastępowanie betonu trawnikami. W 2023 roku usunięto zbędny beton z wielu miejskich przestrzeni, zarówno na ulicach, jak i na podwórkach, zastępując go zielenią. Nawet przystanki komunikacji miejskiej są stopniowo rozbetonowywane i zastępowane rabatami z roślinami.